Pływanie to zabawny sport i równocześnie ważna umiejętność życiowa – dlatego nic dziwnego, że znajduje się wysoko na większości list aktywności wskazanych dla dzieci. O nauce pływania dla dzieci można znaleźć już nagonki w biblii. Poza tym, było częścią starożytnych programów szkolnych w imperiach greckich i rzymskich np. rzymscy żołnierze musieli pływać i zdać test pływacki by móc wejść do armii.

Lecz mimo, iż działalność w zakresie nauczania pływania nie jest niczym nowym, najlepszy wiek rozpoczęcia nauki pływania nadal jest dla niektórych rodziców zagadką. W rzeczywistości, każdy nauczyciel pływania słyszy to pytanie od czasu do czasu. I jak się okazuje – nie wystarczy po prostu wyszukać w Google hasło „kiedy najlepiej zacząć naukę pływania”, bowiem jest tam tak wiele różnych opinii, ilu rozmówców.

Kiedy zacząć uczyć dziecko pływać? Trudne pytanie.

W rzeczywistości nie ma „właściwych” lub „złych” odpowiedzi, nie ma też jednej formuły, która mogłaby być zastosowana dla wszystkich dzieci. Ale istnieje wiele czynników, które rodzice muszą wziąć pod uwagę przed zapisaniem swoich dzieci do programu nauki pływania.

Niektórzy rodzice wyznają postawę pod tytułem „Jaki jest sens rozpoczęcia nauki pływania, zanim moje dziecko będzie w szkole?” Warto tutaj przypomnieć, że liczne badania wykazały również, że jeśli dzieci nie umieją pływać w wieku 9 lat, istnieje duże ryzyko, że nigdy się tego nie nauczą. Tak więc wszyscy rodzice muszą bardzo uważać na zbyt długie opóźnianie nauki pływania.

‚Im szybciej tym lepiej’?

W dzisiejszych czasach możesz pozwolić dziecku zacząć przygodę z pływaniem, gdy tylko się urodzi. W licznych szkółkach pływackich są organizowane zajęcia dla dzieci już po ukończeniu mniej więcej czterech miesięcy.

Ale uwaga: rodzice muszą zrozumieć, że niemowlęta i małe dzieci:

  • nie są jeszcze na takim etapie rozwoju fizycznego
  • nie posiadają dojrzałości psychicznej

które są konieczne do przestrzegania instrukcji technicznych. W związku z tym celem zajęć pływania w tak wczesnym wieku powinno być przede wszystkim zaszczepienie w maluchach miłości do wody, a nie uczenie ich techniki.

Strach przed nauką pływania

Strach jest wymieniony jako jeden z głównych powodów, dla których nie podejmuje się nauki pływania – i taka tendencja odnosi się do dorosłych, jak i dzieci. Strach sprawia, że ludzie unikają sytuacji, które wywołują ten strach. Aby usunąć lęk przed wodą i pomóc dziecku w swobodnym pływaniu, im wcześniej zaczniesz to robić – tym lepiej i tym łatwiej będzie dziecku nauczyć się pływać.

Lekcje pływania dla dzieci

Jeśli lekcje pływania dla niemowląt i małych dzieci mają właściwą strukturę, mogą ogromnie zwiększyć zaufanie dziecka do wody. W ten sposób można stworzyć ważne podstawy do formalnej nauki pływania, w tym do nauki podstawowych ruchów. Należy zaznaczyć, że wszystkie dzieci – nie tylko te małe potrzebują formalnych lekcji pływania, ponieważ bez względu na to, jak pewnie czują się w wodzie, techniki te muszą być wciąż i wciąż doskonalone.

Na koniec: badania wykazały, że dzieci, które rozpoczynają naukę pływania od dwóch do trzech lat, uczą się podstawowych umiejętności pływania znacznie szybciej niż dzieci, które rozpoczynają naukę pływania w wieku czterech lat. Można więc to uznać za odpowiedź. Oczywiście najlepiej by pływania uczyły wykwalifikowane osoby lub firmy. Można poszukać ofert w Google, ale warto poczytać opinie na temat każdej z firm lub wybrać się na bezpłatne zajęcia wstępne. W Krakowie jedną z firm, które warto polecić jest Agama Sport, pełna oferta nauki pływania dla dzieci jest na stronie: agamasport.pl