37 procent Polaków w 2017 roku przeczytało co najmniej jedną książkę, a odsetek czytelników, którzy sięgnęli po siedem lektur i więcej wynosi około 10 procent – takie dane przedstawiła Biblioteka Narodowa. Jest to smutna statystyka, która pokazuje, że Polacy odwracają się od książek, które są jedną z najbardziej wartościowych rozrywek. Aby zatrzymać ten niekorzystny trend, powinno się czytać dzieciom. Oto 5 powodów, dla których warto to robić.

1. Rozwój wyobraźni

Dzięki książeczkom dla dzieci, od najmłodszych lat rozwija się wyobraźnię. Dzieci, którym czyta się co najmniej kilka razy w tygodniu, lepiej radzą sobie z zadaniami, wymagającymi abstrakcyjnego myślenia i kreatywności. Książki dla dzieci ułatwiają starszym dzieciom pisanie opowiadań i wypracowań.

2. Bogate słownictwo i szybszy rozwój mowy

Każda książeczka dla dzieci daje szansę poznania nowych słów, dzięki czemu kilkulatki tworzą rozbudowane wypowiedzi i szybciej uczą się mówić pełnymi zdaniami. Dzieci, którym się czyta, mają bogatszy zasób słów niż ich rówieśnicy. Ponadto szybciej zapamiętują różne pojęcia i ich znaczenia, co ułatwia naukę w szkole.

3. Zachęcanie do nauki liter

Każda książka dla dzieci zachęca kilkulatki do nauki czytania. Dzieci czytających rodziców chcą naśladować mamę i tatę, dlatego poznawanie liter jest dla nich radosną zabawą. Proste zdania i kolorowe ilustracje sprawiają, że maluchy chętnie słuchają bajek i opowiadań, a duży druk oswaja je z literkami. Już 5-letnie pociechy są gotowe do nauki czytania, a dzięki książeczkom dla dzieci mogą nauczyć się liter jeszcze przed rozpoczęciem edukacji w szkole.

4. Wspólne spędzanie czasu

Czytanie książeczki dziecku jest okazją do wspólnego spędzenia czasu każdego dnia. Wystarczy czytać pociechom przez kilkanaście minut dziennie, by maluchy czuły się kochane i ważne. Rodzic ma okazję porozmawiać z dzieckiem o treści opowiadania, ilustracjach oraz wielu innych sprawach, które poruszy maluch zainteresowany książeczką. Dodatkowo dzięki bajkom dla dzieci, przekazuje się wiele wartości i porusza się trudne tematy, jak na przykład mówienie o emocjach.

5. Wyciszenie przed snem

Nic tak dobrze nie wycisza przed snem, jak czytanie książek. U dorosłych czytanie obniża pozom stresu, natomiast u dzieci koi zmysły i pomaga spokojnie zasnąć. Lektura przed snem wprowadza malucha w świat marzeń, dzięki któremu sen przychodzi szybciej. Ponadto dzięki czytaniu książeczek dla dzieci, chroni się maluchy przed nadmiarem bodźców, który jest częsty w przypadku oglądania telewizji przed snem.