Tradycyjne kolejki elektryczne były marzeniem naszych dziadków oraz ojców. Dziś to jednak nasze dzieci chcą bawić się małymi kolorowymi pociągami. Jednak owa zabawa nie musi zawsze wyglądać tak samo. Możesz przecież zrobić coś kreatywnego i zaproponować maluchowi zupełnie inne spojrzenie na kolejkę.

Żeby pobawić się z brzdącem pociągiem w sposób inny niż zakłada tradycyjny, potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczy tak naprawdę dobry pomysł i odrobina wkładu własnego. Dla inspiracji powstał ten poradnik, w którym znajdziecie ciekawe propozycje zabaw z dzieckiem, bazujących na wykorzystaniu zabawkowej kolejki.

Oto one:

1. Układamy wyrazy

Pierwsza zabawa będzie ćwiczyła układanie słów z literek. Dzięki niej nasz maluch jeszcze bardziej oswoi się z alfabetem i pozna specyfikę tworzenia wyrazów. Wszystko, czego potrzebujesz, to kilka kartek papieru, pisak, nożyczki oraz taśma klejąca (i – rzecz jasna – pociąg!). Wytnij z kartek papieru nieduże kwadraty. Na każdym z nich napisz inną literkę. Ułóżcie razem z dzieckiem wyraz z literek i przyklejcie go w odpowiedniej kolejności do wagoników. Teraz możecie uruchomić pociąg i zobaczyć, jak wyraz jeździ po torach. Co każde okrążenie możecie powtarzać lub literować Wasze słowo (tutaj warto stawiać na słowa sprawiające dziecku trudność w wymowie). Po kilku rundkach, możecie pozmieniać kolejność wagonów tak, by znów powstał nowy wyraz.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zrobienie zagadki dla dziecka. Wystarczy oznaczyć literki kolorami wagonów, a ono będzie musiało dopasować każdą karteczkę do odpowiadającego jej wagonu. W ten sposób ułoży kolejne słowo.

Pociągi do zabawy znajdziesz na stronie https://heyandplay.pl/category/zabawki-pociagi

2. Liczymy okrążenia

Jeśli chcesz poćwiczyć z dzieckiem liczenie, możesz użyć do tego kolejki elektrycznej! Tutaj potrzebny jest tylko pociąg i tory. Uruchomcie lokomotywę i liczcie na głos każde jej okrążenie. Kiedy dojdziecie do 10, możecie zacząć liczyć w dół aż do zera. Taka zabawa na pewno pomoże maluchowi szybciej zapamiętać następujące po sobie cyfry.

3. Ostrożnie i bezpiecznie!

Aby poćwiczyć z maluchem jego koordynację ruchowo-wzrokową oraz opanowanie i wyczucie siły, postaw na zabawę z pociągiem oraz małymi figurkami. Jeśli posiadacie kolejkę napędzaną elektrycznie – to znakomicie! Jeśli jednak bawicie się pociągiem drewnianym – nic straconego. Twoim zadaniem jest ustawienie na poszczególnych wagonikach małych figurek. Twój maluch będzie miał za zadanie wykonać jedno okrążenie lokomotywą tak, by z wagoników nie pospadali „pasażerowie”. Dziecko musi odpowiednio modulować prędkością – tak by pociąg jechał, ale również tak, by nie pogubił figurek.

Tekst dostarczył sklep z zabawkami Hey&Play!