Każdy świeżo upieczony rodzic próbuje odnaleźć się w nowej, nieznanej dotąd rzeczywistości. Z jednej strony chce poświęcić jak najwięcej czasu i energii nowemu członkowi rodziny. Z drugiej jednak nie chce zapominać o domowych obowiązkach, wynikających z codziennych zadań, które do tej pory były rutyną. Jak pogodzić domowe prace z poświęceniem maksymalnej ilości czasu dla maluszka? Odpowiedzią może być regulowane nosidełko ergonomiczne, o którym opowiemy w tym wpisie.

Regulowane nosidełko ergonomiczne – cóż to takiego?

Nosidełko ergonomiczne to przede wszystkim przyrząd, który ułatwia życie rodzicom! Dzięki niemu możemy nosić dziecko zawsze przy sobie, nie martwiąc się o jego komfort czy bezpieczeństwo. Przydaje się nie tylko podczas wakacyjnego urlopu, ale także przy codziennych obowiązkach, jak wyjście po zakupy czy spacer z psem.

Natomiast jeśli mówimy o regulowanym nosidełku ergonomicznym, to jest to nosidełko dla dziecka, które posiada wbudowany system regulacji wysokości oraz / lub szerokości panelu, w którym znajduje się dziecko. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w pewnym zakresie zmieniać wielkość nosidełka tak, aby dostosować go do obecnych gabarytów dziecka.

Jak ustawić optymalną wielkość panelu nosidełka?

Ustalając odpowiednią wielkość nosidełka, należy pamiętać, aby nosidło utrzymywało ciało dziecka w stabilnej pozycji. Dzięki dobremu podparciu maluszek nie będzie musiał wykorzystywać siły własnych mięśni do utrzymania wygodnej pozycji ciała. Nosidełko powinno podpierać miednicę dziecka i jego uda na całej długości, a panel powinien sięgać do obydwu dołów podkolanowych. Jeśli panel okaże się odrobinę węższy, nie będzie to żadnym problemem do czasu, gdy nóżki dziecka utrzymywane będą w stawach biodrowych w zgięciu tak, aby samoistnie nie opadały. Jeśli zauważymy, że uda dziecka opadają, to możemy się domyślać, że nosidło robi się małe. Pamiętajmy również, że nie wolno kupować nosidła zbyt dużego w stosunku do obecnych gabarytów dziecka! Noszenie w takim sprzęcie jest dla dziecka bardzo niekomfortowe.

Wysokość panelu powinna dawać możliwość zabezpieczenia kręgosłupa na całej jego długości. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem, które już samo siedzi, to możemy umieścić w nosidełku dziecko tak, aby panel kończył się pod pachami. Jednak podczas drzemki należy pamiętać, aby z powrotem naciągnąć nosidło pod kark. Problem odpada u starszych dzieci, które nie potrzebują już drzemki w ciągu dnia.

Czy warto kupić regulowane nosidełko ergonomiczne?

Zdecydowanie warto! Regulowane nosidła ergonomiczne dla dzieci, np. Tula to wygoda dla rodzica i komfort dla dziecka. Powodów, dla których warto zdecydować się na zakup regulowanego nosidła ergonomicznego jest wiele. Pierwszym i naszym zdaniem najważniejszym jest stały, bliski kontakt dziecka z rodzicem. W nosidełku maluch może siedzieć zarówno z przodu, jak i z tyłu opiekuna, ale pamiętajmy, że zawsze musi być przodem do niego. Nigdy nie sadzamy dziecka tak, aby było tyłem do rodzica, a przodem do otaczającego go świata, ponieważ przy takim sposobie noszenia nie ma możliwości nadania dziecku prawidłowej pozycji ciała. Bliski i stały kontakt fizyczny zapewnia dziecku więź i sprawia, że prawidłowo się ono rozwija pod względem emocjonalnym. 

Nosidełko ergonomiczne to wygoda dla rodziców. Mając dziecko na plecach, rodzic nie tylko dysponuje wolnymi rękoma, ale także, a może przede wszystkim, dostanie się wszędzie tam, gdzie wózek będzie zbędny. Do takich miejsc w szczególności należą sklepy. Nie będzie już stanowiło problemu szybkie zrobienie podstawowych zakupów czy zejście z trzeciego piętra w bloku, w którym nie ma windy. Spacer z psem będzie przyjemnością.

Nosidełko ergonomiczne zapewni dziecku komfortowy wypoczynek w każdej sytuacji. Pomoże się zrelaksować i podtrzyma prawidłową postawę. A do tego, jeśli dziecko będzie potrzebowało drzemki, to nosidełko sprawdzi się idealnie. W momencie, gdy maluch będzie chciał pójść spać, to jego główka oprze się o ciało opiekuna i dziecko wygodnie zaśnie. Dodatkowym zabezpieczeniem podczas snu będzie doczepiany lub doszyty kaptur, w którym można schować główkę maluszkowi.

Wybierając i decydując się na zakup ergonomicznego nosidełka, warto zwrócić szczególną uwagę na płynną regulację wielkości. Chodzi o wysokość i szerokość panelu, o których wspominaliśmy także wyżej. Ta cecha sprawi, że nosidełko dopasujemy indywidualnie do potrzeb dziecka, które z biegiem czasu i wzrostu będzie mogło nadal korzystać z nosidełka.