piątek, 29 marcaNews That Matters
Shadow

Wybieraj kocyki dla dzieci z naturalnych tkanin. Zobacz dlaczego.

Skóra dziecięca jest szczególnie delikatna i wrażliwa na dotyk. Jeżeli chcesz zapewnić swojemu maluchowi same przyjemne doznania podczas spania czy spaceru, wybieraj miękkie i bezpieczne ubrania oraz kocyki dla dzieci. Największa uwagę należy zwrócić na rodzaj materiału, z którego zostały uszyte.

Kocyki dla dzieci – materiały sztuczne vs. naturalne

Na rynku pojawiają się kocyki dziecięce uszyte z przeróżnych materiałów. Łatwo się domyślić, że najlepsze są te wykonane z tkanin i dzianin pozyskiwanych z naturalnych włókien, czyli np. lnu, bawełny, jedwabiu.

Dla dzieci najlepsze są miękkie tkaniny wykonane z bawełny, pozyskiwanej z nasion bawełnicy. Jej zaletami jest to, wchłania wilgoć, zatrzymuje ciepło, nie rozciąga się zbytnio i, co najważniejsze – nie uczula. Bawełna jest popularnym materiałem, a przez to jej cena nie jest tak wysoka, jak na przykład jedwabiu.

Wielu producentów szyje kocyki dla niemowląt w całości z włókien syntetycznych, które są tańsze w produkcji, a przy okazji nadają materiałom nowe właściwości. Takie kocyki może i są wodoodporne, łatwe w praniu, nie gniotą się i nie kurczą.  Ale za to, w przeciwieństwie do uszytych z tkanin naturalnych, nie mają właściwości grzewczych, elektryzują się i nie wchłaniają wilgoci. A to sprawia, że dziecko okryte kocykiem w całości wykonanym z akrylu czy poliestru, będzie się nadmiernie pociło. I wbrew pozorom będzie mu zimno i nieprzyjemnie.

Nie każdy wie, że gruby, przypominający wełnę akryl, nie ogrzewa ciała, a sprawia, że człowiekowi jest jeszcze zimniej. Sztuczne materiały mają z reguły za zadanie obniżyć koszt produkcji produktu.

Zalety kocyków z dzianiny

Bawełna, pomimo licznych zalet, ma też wady. Łatwo się gniecie i dość szybko niszczy w praniu. Poza tym, by materiał z surowej, jednolitej bawełny, by dobrze grzał, musi być gruby.  Dlatego niektórzy producenci kocyków dla dzieci zmieniają postać zwykłej bawełny lub poprawiają jej właściwości.

Jednym ze sposobów jest wykonanie kocyka z dzianiny, mającej w składzie 100% bawełny. W efekcie kocyk wygląda jakby był zrobiony na drutach z wełny. Kocyki z dziadziny są  elastyczne, miękkie, przewiewne i nie rozciągają się. Choć w składzie mają 100% bawełny, są grube, ciepłe, a przy okazji lekkie. Różne sploty sprawiają, że są różnorodne i atrakcyjne.

Kocyki dziecięce ze sztucznych materiałów

Dobrym sposobem na poprawę właściwości bawełny jest niewielki dodatek włokiem sztucznych lub syntetycznych. Nie obawiajmy się10-20% poliestru nie pogorszy właściwości naturalnej tkaniny, ale za to podniesie jakość i komfort użytkowania produktu. W tym sensie, że materiał będzie bardziej elastyczny, odporny na zabrudzenia i rozciąganie w praniu. Warto wiedzieć, że materiały sztuczne są gorszej i lepszej jakości, dlatego nie zaliczajmy ich wszystkich do jednej kategorii „złych materiałów”. Specjalistyczną odzież sportową często szyje się z tkanin syntetycznych, ale są one tak przygotowane, że przepuszczają powietrze i wchłaniają wilgoć jeszcze lepiej niż tkaniny naturalne.

Warto wiedzieć:

  • Materiały syntetyczne często nie różnią się wyglądem od naturalnych. Warto zatem czytać skład opisany na metce.
  • Bardzo ważne są pochodzenie i sposób pozyskiwania włókien naturalnych. W sklepie trudno zweryfikować, czy akurat ta bawełna jest ze sprawdzonego źródła, dlatego najlepiej wybierać kocyki dla dzieci z bawełny organicznej lub odpowiednimi certyfikatami i atestami (np. Oeko-Tex standard 100)  wskazującymi, że są to produkty bezpieczne dla maluchów.
  • Polar i welur mogą być w całości wykonane z bawełny.
  • Naturalne materiały rzadko uczulają (oprócz wełny). Częściej uczulają barwniki dodawane do tkanin.
  • Włókna sztuczne pozyskuje się ze związków obecnych w przyrodzie, np. celulozy. Z kolei włókna syntetyczne są zbudowane ze związków chemicznych.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *