piątek, 29 marcaNews That Matters
Shadow

Pierwszy trymestr ciąży jest szczególnie trudny? Zobacz, jakich dolegliwości możesz się spodziewać

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym dochodzi do wielu radykalnych zmian w organizmie. Występujące zawirowania hormonalne mają na celu utrzymanie ciąży i przygotowanie do przyjścia na świat dziecka. Nie pozostają jednocześnie bez wpływu na samopoczucie przyszłej mamy. Sprawdź, jakie dolegliwości są typowe w pierwszych tygodniach ciąży.

Jak pokazuje kalendarz ciążowy, pierwszy trymestr ciąży to okres szczególnie trudny. To właśnie wtedy kobiety uskarżają się na wiele uciążliwych dolegliwości. Wynika to przede wszystkim ze zmian zachodzących w organizmie, za które odpowiada rosnący poziom głównych hormonów ciążowych.

Wrażliwość piersi

Wrażliwe i tkliwe piersi bardzo często są jednym z pierwszych objawów ciąży. Dolegliwość ta może mieć różne nasilenie – od łagodnego, a skończywszy na dużym dyskomforcie, pojawiającym się nawet przy lekkim dotknięciu piersi.

Szczególna wrażliwość wynika z zachodzących zawirowań hormonalnych, które prowadzą do przygotowania piersi do produkcji pokarmu. W tym okresie rozpoczyna się stymulowanie gruczołów mlecznych.

Niechęć do niektórych pokarmów

Awersja do niektórych pokarmów to dość częsta przypadłość w ciąży. Jest to uciążliwa dolegliwość, nierzadko powiązana z nudnościami czy wymiotami.

Niechęć do spożywania konkretnych produktów spożywczych może wynikać ze zmieniającego się zmysłu smaku, za co odpowiadają zawirowania hormonalne.

Ogólne zmęczenie i senność

Jak pokazuje kalendarz ciążowy, ogólne zmęczenie i senność to typowa przypadłość kobiet spodziewających się dziecka. Winę za to ponoszą zawirowania hormonalne – a w szczególności rosnący poziom progesteronu.  

Poranne mdłości

Nudności i wymioty to jeden z najczęstszych objawów ciąży – szacuje się, że dotyczy ok. 70% kobiet. Dolegliwości te zwykle pojawiają się rano, a są nasilone przez wyostrzajacy się zmysł smaku i powonienia.

Zgodnie z tym co pokazuje kalendarz ciążowy, poranne mdłości powinny ustąpić po 14 tygodniu. Przypuszcza się, że ma to związek ze spadającym poziomem HCG (gonadotropiny kosmówkowej) od ok. 12 tygodnia ciąży.

Nadmierne ślinienie się

W pierwszych miesiącach ciąży wiele kobiet uskarżą się na nadmiar śliny. Przypadłość ta często pojawia się u pań zmagających się z wymiotami.

Zaparcia

Chociaż zaparcia zwykle towarzyszą kobietom w późniejszych tygodniach ciąży, niekiedy pojawiają się już w pierwszym trymestrze. Wynika to przede wszystkim z zachodzących zmian hormonalnych oraz ograniczenia aktywności fizycznej.

Każda kobieta jest inna i inaczej reaguje na zmiany zachodzące w jej organizmie. Jeśli zmagasz się z uciążliwymi dolegliwościami i martwisz się o zdrowie swoje oraz swojego dziecka, zawsze możesz skontaktować się z ginekologiem. Lekarz oceni Twój stan i przeprowadzi badanie, co rozwieje Twoje wątpliwości.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *