piątek, 29 marcaNews That Matters
Shadow

Czy Twoje dziecko potrzebuje pomocy psychoterapeuty?

Niekiedy zdarza się, że wizyta z dzieckiem u psychoterapeuty czy psychologa traktowana jest, jako powód do wstydu. W praktyce przecież to lekarz, jak każdy inny – leczy tylko inny rodzaj schorzenia.

Boli Cię gardło, ręka, noga, masz kaszel, katar. Znajdujesz u siebie pierwsze objawy grypy czy też innych chorób – udajesz się do lekarza rodzinnego, czasami również do specjalisty. Na ból zęba pomocy szukasz u dentysty. Tymczasem, sprawa ma się podobnie w przypadku wizyt u psychoterapeuty. Zdarza się, że taka pomoc jest niezbędna Twojemu dziecku i wówczas naprawdę warto z niej skorzystać.

Spróbuj sama rozwiązać problem

Twoje dziecko jest opryskliwe, opuszcza zajęcia w szkole, wagaruje, jest aroganckie, okłamuje Cię. Może nawet podejrzewasz, że bierze narkotyki, spotyka się z nieodpowiednimi osobami itp. Spróbuj sama rozwiązać kłopoty. Postaraj się porozmawiać z dorastającym dzieckiem. Być może coś go dręczy, ma problem z rówieśnikami, sympatią. Może też podłoże tkwi w nauce albo problemach z jakiegoś przedmiotu. Musisz się uzbroić w cierpliwość. Jedna rozmowa z pewnością nie pomoże. Nie poddawaj się. Pokaż dorastającemu dziecku, że jesteś dla niego wsparciem i chcesz dla niego jak najlepiej. Chociaż może się okazać, że nie zrozumie tego i nie zechce z Tobą rozmawiać, upieraj się przy swoim stanowisku. Okazuj mu na każdym kroku, nawet w najmniejszych gestach, że zawsze może Ci o wszystkim powiedzieć. Ty zaś postarasz się mu jak najlepiej w tym pomóc.

Kiedy szukać wsparcia u specjalisty?

Zdecydowanie wtedy, kiedy wszelkie znane Ci sposoby dotarcia do Twojego dziecka zawodzą. Wciąż jednak obserwujesz zaburzenia zachowania i emocji u Twojego dziecka. Może zauważyłaś również stany lękowe? Np. nadmierne martwienie się, reagowanie nasilonym lękiem. Pewne zachowania mogą świadczyć również o zaburzeniach depresyjnych i również najlepiej rozwiązać je w porozumieniu z psychoterapeutą. Ta sama sytuacja dotyczy zaburzeń trybu odżywiania, tj. zmiany apetytu, objadanie się, częste wymioty, odmawianie jedzenia.

Gdzie szukać pomocy?

Warto poszukać specjalistycznych ośrodków, które prowadzą terapie dla młodzieży. Amikur organizuje profesjonalne psychoterapie dla młodzieży, prowadzone przez doświadczonych specjalistów. Psychoterapeuci mają niemałe doświadczenie w pracy z młodzieżą i rozwiązywaniu ich problemów. Bazują na sporym doświadczeniu i z pewnością wiedzą, jak dotrzeć do Twojego dziecka. W tym przypadku warto zaufać bardziej doświadczonym

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *