Płacz, rozpalone czoło, apatyczność – to znak, że Twojemu dziecku mogą dolegać pierwsze symptomy choroby. Przeziębienia nie można lekceważyć, zwłaszcza jeśli występuje u najmłodszych, bo to może rozwinąć się w grypę lub anginę. Przed wizytą u lekarza warto zmierzyć dziecku temperaturę. Ten kto ma dzieci wie, że nie jest to zadanie łatwe. W tym działaniu pomogą termometry elektroniczne lub bezdotykowe, które szybko i bezinwazyjnie zmierza temperaturę i określą stopień gorączki.

Termometry elektroniczne

Na rynku jest dostępnych wiele termometrów do pomiaru ciepłoty ciała. W ostatnich latach największą popularność zyskały termometry elektroniczne. Są łatwe w użyciu, mierzenie temperatury nimi trwa od kilku sekund do minuty, a dodatkowo są niedrogie. To świetna alternatywa dla termometrów cieczowych, czy też rtęciowych, które zgodnie z unijnym rozporządzeniem przestały być produkowane w roku 2007. Jest to idealne rozwiązanie dla dorosłych, a także dla dzieci. Termometrami tymi jednak jest trudno zbadać ciepłotę ciała noworodka, czy niemowlaka, ale tutaj też mamy rozwiązanie, jednak o tym poniżej. Przeciętnie termometry elektroniczne kosztują 20 zł i już za tą cenę otrzymujemy wskaźniki pomiaru o wysokiej jakości. Tego typu termometry posiadają przejrzysty wyświetlacz i są dokładne. Z ich udziałem pomiaru ciała można dokonywać wkładając termometr pod pachę, pod język, do ucha lub odbytu. Nie warto kupować tanich termometrów, które mogą szybko się zepsuć lub podawać nieprawdziwe rezultaty. Kilkuletnie dzieci raczej dobrze znoszą mierzenie gorączki termometrami elektronicznymi, bo jest ono szybki i komfortowe. Dlatego tak wielu rodziców wybiera ten rodzaj termometru.

Termometry bezdotykowe

Kilkumiesięcznemu, a nawet kilkutygodniowemu niemowlakowi raczej trudno zmierzyć temperaturę przez włożenie termometru pod pachę, czy język. Wielka dogodnością i pomocą są tutaj termometry bezdotykowe, inaczej sensoryczne. Jak sama nazwa mówi, do mierzenia nimi temperatury nie potrzeba kontaktu z ciałem. Termometry tego typu działają na podczerwień i wystarczy przyłożyć termometr na kilka lub kilkanaście centymetrów od ciała, by już po kilku sekundach uzyskać poprawny odczyt ciała. To bardzo wygodne urządzenie, które pozwoli w szybki i kompletnie bezproblemowy sposób określić, czy dziecko ma gorączkę. Termometr sensoryczny to już jednak większy wydatek. Jego ceny wahają się od 150 do 300 zł, ale jest to wydatek, który warto ponieść, gdyż z jego pomocą można dokonywać pomiarów temperatury pomieszczenia oraz jedzenia.