piątek, 29 marcaNews That Matters
Shadow

4 inteligentne strategie zarządzania dla nowoczesnego lidera

Dobry przywódca to osoba, która prowadzi całą grupę ludzi do wspólnego celu. Cechy, które można przypisać dobremu przywódcy na przestrzeni lat się nie zmieniły, jednak sposoby motywowania ludzi uległy zmianie.

Na przestrzeni norm społecznych oraz dynamiki w miejscu pracy w ostatnich latach okazało się, że taktyka zarządzania od dziesięcioleci jest zmienna i dzieli się na kilka aspektów. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, by dobrze zarządzać zatrudnionymi osobami, bez względu na to czy jesteś nowym liderem lub po prostu zmodernizować istniejące już strategie przywódcze.

1) Bądź trenerem, a nie ekspertem

Przywódca jest uznawany za osobę, która utrzymuje się na szczeblu wykonawczym. Tradycyjnie uważa się ich za ludzi, którzy ostatecznie odpowiadają za wszystkie decyzje, bez względu na to, co myśli reszta ich zespołu. Dzisiaj jednak przywódcy przestali brać na siebie tak dużą odpowiedzialność i wychodzą z roli eksperta. Dzisiaj liderzy są trenerami i ma on za zadanie dzielenia się swoją wiedzą, łącząc wiedzę i talent swoich rówieśników, przełożonych czy bezpośrednich raportów. Dzisiaj przywództwo traktuje się bardziej jak rozmowy o inspiracji, transformacjach, autentyczności, a nawet kreatywności. Stawia się w tym momencie na wspólne myślenie, jak również praktyki decyzyjne, które są znacznie bardziej złożone z wieloma różnymi stronami. Władza rozkłada się na władzę oraz pracowników.

2) Dostosuj się do potrzeb i osobowości zespołu, z którym pracujesz

Dobry lider powinien charakteryzować się ekstrawersją, zgodą, a przede wszystkim sumiennością. Dzisiaj skuteczne przywództwo znacznie bardziej jest zależne od tego jak osobowość lidera odpowiada potrzebom prowadzonego przez niego lidera zespołu. Istotne są preferencje zespołu i poglądy na temat władzy.

Wiele osób w zespołach uważa dzisiaj, że powinni się podporządkować władzy liderów, szczególnie tym, którzy wykazują cechy dominujące oraz są dużymi ekstrawertykami, wykazują się dużą sumiennością, ale niekoniecznie są sympatyczni. Do drugiej grupy dobrych liderów zaliczają się osoby, które preferują kontrolę, ale potrafią się podzielić swoją pozytywną energią z resztą zespołu. Nadmiernie sympatyczni liderzy są niestety uważani za słaby punkt.

Z ogólnej perspektywy warto jest zbudować dobre relacje z każdym z członków zespołu i odpowiednio dostosować podejście przywódcze do każdej jednostki.

3) Zaprzyjaźnij się z ludźmi

Dzisiaj firmy szukają liderów, których charakteryzuje autentyczność oraz dostępność. Ważne jest, by dzisiaj lider nie tylko siedział za swoim biurkiem w swoim gabinecie, ale także wychodził do ludzi i budował z nimi relacje. Ma za zadanie ich wspierać i pomóc w osiągnięciu prywatnych celów. Ważne jest, by dobre wyniki opierały się na zachowaniu całego zespołu i było działaniem świadomym. Każde działania pośrednie powinny być przewidziane przez lidera. Zespół powinien także mieć świadomość dlaczego podejmujesz takie decyzje, a nie inne i widzieć w nich logikę. Istotnym elementem jest, aby zespół był przekonany o doświadczeniu lidera oraz miał ochotę podejmować pewne decyzje, które przedyskutuje z liderem. Podstawą dobrze prosperującego zespołu jest dążenie do wspólnego celu. Zespół ma rozumieć dlaczego wizja narzucana przez lidera jest odpowiednia.

4) Tymczasowy zarządca

Nawet kochając naszą pracę musimy być świadomi tego, że pewnego dnia po prostu będziemy mieli okazję pójść dalej poprzez otrzymanie awansu, albo zwyczajnie będzie okazja, by zmienić pracę na lepszą. Ważna jest także świadomość tego, że pewnego dnia możemy stracić naszą pracę i pozycja, którą zajmiemy będzie mniejsza. Dlatego nawet jeśli mamy kierownicze stanowisko powinniśmy wciąż utrzymywać kontakty ze współpracownikami.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *