sobota, 20 kwietniaNews That Matters
Shadow

Coworking – co to takiego?

Coworking coraz prężniej zaczyna wchodzić na rynek. Generalnie powstaje wiele opcji dla przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać i szukają dobrych miejsc do tego. Często jest tak, iż prowadzimy „mobilny biznes”, umawiamy się na spotkania, szkolenia itd. Co wtedy?

Podatnik, który zakłada spółkę cywilną lub jednoosobowa działalność gospodarczą, nie ma obowiązku, aby korzystać z osobnego biura. Co robić w wypadku, kiedy jesteśmy na etapie rozwoju firmy, a nie posiadamy funduszu na własne biuro? W takim wypadku z pomocą przychodzi nam coworking.

Czym jest coworking?

Najprościej przetłumaczyć sobie nazwę z angielskiego na polski, gdzie „work” oznacza „pracę”, z kolei „co” jest traktowane jako „współ-„. Zatem scalając je razem powstaje nam „współpraca”.

Biura coworkingowe zostały utworzone z myślą o niewielkich zespołach, freelancerach oraz przedsiębiorcach, które nie posiadają środków lub po prostu nie czują potrzeby do posiadania stałego biura. Przestrzeń biurowa, która jest zorganizowana, zostaje oferowana do wynajęcia. Przy czym trzeba mieć także na uwadze, iż wybranie z oferty czegoś dla siebie jest nieograniczone. To przedsiębiorca może zdecydować czy ma zamiar wynająć jedno biurko, kilka obok siebie, a może cały pokój, w którym swobodnie zmieści się jego ekipa. Kolejną istotną sprawą jest czas wynajmu. Dopasowany zostaje on do potrzeb odbiorcy. Możesz zadecydować o wynajęciu powierzchni na dni, godziny, a nawet tygodnie. Z całą pewnością skorzysta freelancer, który znalazła się w mieście np. tylko przejazdem i aktualnie poszukuje cichego miejsca do wykonania swojej pracy. Bez wątpienia odnajdzie się też cały zespół pracowników, który poszukuje pomieszczenia na kilka miesięcy.

Pamiętajmy, że nie można mylić coworkingu tylko i wyłącznie z pustym „biurkiem”. Jeśli tylko osoba korzystająca z coworkingu potrzebuje sprzętu i materiału do pracy, to firma oferuje pomoc także w tym. Biura zostają wyposażone chociażby w komputery. Jako standard jest traktowany nielimitowany dostęp do internetu oraz pełnego wyposażenia w materiały biurowe. Zaplecze sanitarne, a także kuchenne stanowi kolejną normę. Coraz częściej cały proces jest posuwany jeszcze bardziej do przodu. Mianowicie biura dają swoim klientom możliwość zarejestrowania firmy na adres coworkingu. Z tego względu, że najczęściej znajdują się one w centrach dużych miast i co za tym idzie – podanie takiego adresu jest po prostu bardziej korzystne. Dzięki temu bez problemu podnosimy renomę firmy i idealnie oddziela się życie firmowe od osobistego.

Z powyżej zebranych faktów można wywnioskować, iż oferta biur coworkingowych została skierowana dla szerokiego grona przedsiębiorców. Jedyne ograniczenia na jakie można się napotkać to takie, które wiążą się z charakterem pracy firmy. Plusem jest bez wątpienia kontakt z ludźmi z innych branż. Warto wtedy pomyśleć nad stworzeniem bardziej kompleksowej sieci networkingowej! Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że wszelkiego rodzaju znajomość w biznesie są fantastyczną opcją na kolejny, dobry start.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *