czwartek, 18 kwietniaNews That Matters
Shadow

Poznaj swoje dziecko – jakie zmiany zachodzą w jego rozwoju ruchowym do 6. miesiąca życia?

Rozwój Twojego dziecka w pierwszych sześciu miesiącach życia jest bardzo imponujący. Samo dostosowanie się do nowych warunków życia, tak zupełnie innych niż bezpieczne schronienie w brzuchu mamy, było dla niego ogromnym wyzwaniem. Ale maluszek wcale nie ma zamiaru na tym poprzestać i wciąż zdobywa nowe umiejętności, zaskakując Cię nimi każdego dnia.

Teraz pora na rachunek sumienia – czy nadążasz za rozwojem swojego dziecka i jesteś w stanie powiedzieć, co już potrafi? Jeśli coś przeoczyłaś, śpieszymy z pomocą, podpowiadając, jakie umiejętności ruchowe powinien zdobyć Twój maluch w poszczególnych miesiącach życia i co powinno być pierwszym sygnałem mogącym budzić niepokój w tym zakresie. Po przeczytaniu artykułu zajrzyj koniecznie na http://www.enfamil.pl/pl/articles/kamienie-milowe-noworodka, gdzie znajdziesz kolejna porcję cennych informacji.

Miesiąc pierwszy

To najbardziej przełomowy czas w życiu dziecka. Tyle różnorodnych bodźców, tak różnych od tych znanych do tej pory, docierających zewsząd, sprawia, że maluch czuje się mocno zagubiony w nowej rzeczywistości. Dlatego też noworodek w pierwszych tygodniach może wykonywać różne, nieco chaotyczne ruchy (bezskładne machanie nóżkami i rączkami, prężenie, wyginanie się). Wszystkie mamy uspokajamy – to normalna i naturalna reakcja dziecka na nowe i nieznane doznania. Jeśli otoczymy nasze maleństwo troskliwą i delikatną opieką, ruchy tego typu szybko znikną.

W pierwszym miesiącu życia u noworodków występuje tzw. odruch Palmara, czyli mocne zaciskanie paluszków pod wpływem lekkiego dotyku dłoni, a także odruch Moro, polegający na nagłym pobudzeniu poprzedzającym krzyk dziecka oraz wyrzucaniu ramionek symetrycznie do ciała podczas wdechu i obejmowanie się nimi podczas wydechu. Odruch Moro jest „pozostałością” z życia płodowego i w pierwszych tygodniach życia jest jak najbardziej naturalny. Jeśli natomiast pojawia się zbyt często, na przykład podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych to znak, że musisz wykonywać je odrobinę wolniej i w sposób jeszcze bardziej delikatny.

Miesiąc drugi  

To czas, kiedy Twój szkrab przestaje być noworodkiem i wkracza w okres niemowlęcy. Staje się też bardzie aktywny. I choć jego ruchy wciąż nie są jeszcze skoordynowane, zaczyna się w nich pojawiać nieznaczna płynność i niewielki stopień kontroli. Maluszek zaczyna odkrywać istnienie swoich dwóch rączek i zaczyna je ze sobą łączyć w linii środkowej. Odruch ten na razie pozbawiony jest jeszcze kontroli wzroku. W okresie drugiego miesiąca życia odruch Moro występuje coraz rzadziej, chociaż nadal jest obecny. Również odruch Palmara słabnie, a rączka dziecka coraz częściej pozostaje otwarta.

Jeśli położysz swojego szkrabka na brzuszku, zacznie on powoli podnosić główkę, choć nadal nie jest w stanie jej jeszcze utrzymać. W tym czasie bardzo ważne jest, abyś obserwowała, czy dziecko nie przejawia skłonności do zwracania główki wyłącznie w jedną stronę i zapobiegała utrwalaniu asymetrii poprzez naprzemienne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych po obu stronach dziecka.

Miesiąc trzeci

W okresie trzeciego miesiąca życia, ruchy dziecka stają się coraz bardziej zamierzone. Rączki coraz częściej wędrują do buzi, tułów zaczyna się prostować, a nóżki mocno odbijają się od podłoża. Maluch potrafi już chwytać zabawki i potrząsać nimi. Poza tym, dziecko coraz częściej i dokładniej zaczyna wodzić wzrokiem za osobami pojawiającymi się w jego otoczeniu. Potrafi już oderwać obie nóżki i rączki jednocześnie i bardzo energicznie nimi machać. Zaczyna także utrzymywać podniesioną główkę, co prawda na razie tylko na kilka sekund, ale zawsze. Nadal musisz zwracać uwagę na to, czy dziecko nie reaguje wyłącznie jedną częścią ciała, na przykład wkładanie wyłącznie jednej rączki do buzi. Brak prób podnoszenia główki również powinien wzbudzić niepokój.

Miesiąc czwarty

W tym okresie ulubioną pozycją dziecka staje się leżenie na brzuszku i stabilne podpieranie się na przedramionach. Główka uniesiona jest już wysoko, także podczas leżenia na brzuszku, trzymania na rękach i leżenia na pleckach, choć samodzielna zamiana pozycji nadal nie jest jeszcze możliwa. Maluszek coraz częściej sięga po zabawki, które chwyta dość pewnie i potrząsa nimi, pomimo tego, że nadal zdarza mu się je upuszczać. Bardzo często różne przedmioty są wkładane do buzi.

Miesiąc piaty

To czas, kiedy dziecko staje się coraz bardziej swobodne, pewnie sięga po zabawki. Ulubiona zabawa to… zabawa własnymi nogami, które chętnie dotyka, a nawet wkłada do buzi. Same nóżki również są bardzo aktywne, a kopanie nimi przybiera na sile. W tym miesiącu dzieci mogą po raz pierwszy samodzielnie przekręcić się na brzuszek. W tej pozycji bardzo stabilnie potrafi się już podpierać na wyprostowanych rękach. Pojawia się także nowa pozycja, przypominająca nieco pływanie, polegające na oderwaniu kończyn od podłoża i kołysanie się na boki oraz w przód i tył.

Miesiąc szósty

W szóstym miesiącu życia dziecka wkładanie stopy do buzi pojawia się coraz częściej, a dodatkowo zostaje wzbogacone kolejną czynnością, jaką jest chwytanie przedmiotów przy pomocy stópek. Przekręcanie się z plecków na brzuszek przychodzi maluchom z coraz większą łatwością. Takie turlanie często wykorzystywane w tym czasie przez dzieci w konkretnym celu – przesunięcia się bliżej czegoś, co je interesuje i wymaga od Ciebie szczególnej uwagi i jak najlepszego zapewnienia bezpieczeństwa.

Pojawia się odruch pełzania do tyłu, a także umiejętność podpierania się wyłącznie jedną rączką, podczas gdy druga sięga coraz chętniej sięga po ulubioną zabawkę. Chwytanie różnych przedmiotów dotyczy już obu rączek. Maluchy w tym czasie uwielbiają również upuszczać zabawki, co sprawia im ogromną radość, zwłaszcza, kiedy podnosi je mama lub tata.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *