czwartek, 18 kwietniaNews That Matters
Shadow

Czy warto decydować się na cesarskie cięcie?

Nowoczesne mamy, nowoczesne porody, nowoczesne wychowywanie dziecka. Jednak cesarskie cięcie, uważane przez wielu za zaprzeczenie naturalnego porodu, jest znane od bardzo dawna. Czy w dobie znieczuleń, uważanych coraz częściej za standard, warto się na nie decydować? Jakie są plusy i minusy cesarki?

Jak mówią statystyki, niemalże co trzecie dziecko w Polsce rodzi się poprzez cesarskie cięcie. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że zaledwie 15% ciąż przebiega w sposób, które wymaga cesarskiego cięcia podczas porodu. Specjaliści uważają, że poród naturalny jest o wiele bezpieczniejszy – zarówno dla matki i dziecka.

Kiedy cesarskie cięcie jest koniecznością?

Zagrożenie życia podczas porodu może dotyczyć mamy i maleństwa. Dla lekarza decydującym powodem do wykonania cesarki może być wysokie ciśnienie tętnicze krwi u matki lub przedwczesne oddzielenie się łożyska. To tylko niektóre z przyczyn. W przypadku dziecka, cesarskie cięcie może się okazać niezbędne, w przypadku nieprawidłowego położenia, zbyt dużego płodu lub zaburzeń tętna. Dzięki rozwojowi medycyny, obecnie już w trakcie ciąży kobieta może się dowiedzieć, czy czeka ją cesarka, czy naturalny poród. Dzięki temu może się przygotować psychicznie, z kolei lekarz ma szansę ustawić drogę postępowania. Często jednak decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia lekarz podejmuje w trakcie porodu. W dzisiejszych czasach nie jest to już tak niezwykłe, jak dawniej, gdy za wszelką cenę próbowano uniknąć opisywanej metody.

Czy cesarskie cięcie może mieć powikłania?

To częste pytanie, które zadają sobie przyszłe mamy. W Polsce oficjalnie nie można mieć cesarki „na życzenie”, choć realia pokazują coś innego. Najwięcej na cesarskich cięciach mogą zarobić prywatne kliniki. To jednak nie odstrasza wielu mam przed poszukiwaniem takiego rozwiązania.

Tymczasem cesarskie cięcie to poważna operacja. Po porodzie naturalnym kobieta bardzo szybko może wstać z łóżka i łatwo regeneruje siły. Po cesarskim cięciu proces ten wydłuża się, rana jest bolesna, a szwy mogą się długo goić. Ryzyko wystąpienia powikłań jest dwukrotnie większe niż w przypadku porodu naturalnego.

Cesarka bezpieczna dla dziecka?

Natura nie bez kozery „wymyśliła” trudny i bolesny poród. Dla noworodka to ważny moment, w trakcie którego następuje tak zwany wyrzut hormonów, umożliwiające prawidłowy rozwój płuc. Zbyt wczesny poród, wywołany cesarskim cięciem, może spowodować tak zwane jatrogenne wcześniactwo, czyli zaburzenia oddychania.

Dlaczego kobiety decydują się na cesarkę?

Powodów jest wiele. Strach przed bólem, powikłaniami w trakcie naturalnego porodu, a nawet… moda. W prywatnej klinice wystarczy zapłacić, aby cesarskie cięcie zostało wykonane na życzenie. Najlepiej jednak zdać się na wiedzę lekarza specjalisty. Przyszłe mamy powinny martwić się o właściwą pielęgnację maleństwa. To dla nich priorytet! Warto zapoznać się na przykład z lekami osłonowymi, takimi jak FFbaby, które przydadzą się w trakcie podawania dziecku antybiotyku. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.ffbaby.pl.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *