wtorek, 19 marcaNews That Matters
Shadow

Kiedy mam dni płodne?

Miesiączka. Co to takiego?

Miesiączka jest oznaką tego, że dziewczyna zamienia się w prawdziwą kobietę. Okres, bo tak nazywana jest również miesiączka, występuje raz w miesiącu (co 28 dni) i objawia się krwawieniem z wnętrza macicy. Po raz pierwszy występuje pomiędzy 9 a 16 rokiem życia. Krwawienie zazwyczaj trwa kilka dni – w pierwszych dniach jest ono bardziej obfite, z biegiem dni zmniejsza się. Miesiączka niestety można wiązać się z bólami brzucha i kręgosłupa, a także ogólnym rozdrażnieniem. Kobieta nie miesiączkuje jeżeli jest w ciąży lub osiąga wiek menopauzy – zazwyczaj około 50 roku życia.

Jak przebiega cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy liczony jest od pierwszego dnia miesiączki do pierwszego dnia kolejnej. Składa się z czterech faz. Pierwsza z nich to tak zwana faza wzrostu. Następuje po krwawieniu, w tym czasie błona śluzowa macicy jest odbudowywana. Charakteryzuje się wydzielaniem przejrzystego, gęstego śluzu z pochwy. Druga faza, nazywana owulacyjną, następuje zazwyczaj 14 dni przed kolejną miesiączką. Komórka jajowa kobiety jest uwalniana i kierowana powoli jajowodem do macicy. Kolejna faza to faza wydzielnicza. Komórka jajowa kobiety jest gotowa do zapłodnienia, jeśli nie zostaje zapłodniona, obumiera i wtedy rozpoczyna się kolejna faza – krwawienia – wraz z którym niezapłodniona komórka jajowa zostaje wydalona z organizmu.

Kiedy mam dni płodne?

Na te dni czekają z niecierpliwością przede wszystkim te kobiety, które chcą zajść w ciążę. Dzień jajeczkowania następuje 14 dni przed kolejną miesiączką i to wtedy istnieje największa szansa na zapłodnienie komórki jajowej. Największa, ale nie jedyna. Taka metoda wyliczania „dni płodnych” sprawdza się tylko w przypadku kobiet, które mają uregulowany cykl menstruacyjny. Dni płodne można poznać również obserwując śluz, który wydzielany jest z pochwy. Jest to zazwyczaj przezroczysta, rozciągnięta wydzielina. W czasie owulacji zmienia się również temperatura kobiecego ciała – a wzrasta o 0,2 stopnie Celsjusza. Przydatna może okazać się informacja, że plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet do siedmiu dni, dlatego jeśli dojdzie do zbliżenia tydzień przed owulacją także istnieje spora szansa, że komórka jajowa zostanie zapłodniona. Jeżeli nie potrafisz obliczyć, kiedy wypadają dni płodne, pomóc mogą ci w tym kalkulatory dni płodnych dostępne w Internecie. Taki można znaleźć na stronie internetowej http://myob.pl. Dzięki takiemu kalendarzykowi z łatwością i bez problemu sprawdzisz aktualny dzień swojego cyklu. Ta opcja przydatna jest również dla kobiet, które nie chcą zajść w ciąże, bowiem kalkulator pokazuje również, kiedy wypadają dni niepłodne, a co za tym idzie współżycie jest bezpieczne. W tym przypadku, dla pewności, warto stosować jednak również inne metody antykoncepcji.

Przeczytaj także