wtorek, 28 listopadaNews That Matters
Shadow

Deserki dla dzieci – czy są zdrowe?

Jaki powinien być idealny deserek dla dzieci? Przede wszystkim zdrowy oraz dopasowany do wieku dziecka – zarówno pod względem składu, jak i posiadanej konsystencji. Najważniejsze jest jednak, aby dostarczał maluszkowi niezbędnych witamin i cennych dla jego zdrowia składników odżywczych. Od kiedy w jego diecie mogą znajdować się deserki dziecięce? Czy na pewno są takie zdrowe jak przekonują o tym producenci?

Deserki dla dzieci – od kiedy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, albowiem wiele zależy od tego, w jaki sposób jest karmione dziecko. Inaczej bowiem sytuacja będzie przedstawiała się u niemowlęcia karmionego piersią, a jeszcze inaczej u karmionego mlekiem modyfikowanym. A zatem, do rzeczy. Malec, który do tej otrzymywał wyłącznie mleko matki, ze spożywaniem deserków dla dzieci powinien wstrzymać się do ukończenia 6. miesiąca życia. A jak to wygląda u maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym? W ich przypadku wprowadzanie owocowych i warzywnych przekąsek może mieć miejsce nieco szybciej, bo już od około 5. miesiąca życia. Wtenczas jeden słoiczek stanowi dodatek do 4-5 posiłków mlecznych dziennie.

Jakie wybrać?

Jak zabrać się za rozszerzanie diety maluszka? Jakie słoiczki będą najlepsze na początku tej drogi? Jak przekonują pediatrzy i eksperci od zdrowego odżywiania, najpierw najlepiej wprowadzać deserki dla dzieci jednoskładnikowe, np. z jabłuszka, banana itp. Chodzi o to, aby zobaczyć reakcję malucha na podany składnik czy przypadkiem nie występuje u niego alergia. Dopiero potem można sięgać po deserki łączone, składające się z dwóch czy więcej składników.

Czy są zdrowe?

Dużo wątpliwości – najczęściej niedoświadczonych rodziców – budzi kwestia, czy deserki dla dzieci (podobnie jak inna żywność w słoiczkach) są zdrowe? Przecież mają długi termin przydatności do spożycia, a z pewnością wiąże się to z tym, że są naszpikowane rozmaitymi substancjami chemicznymi. Otóż, jak się okazuje – nie. Dzieje się tak za sprawą specjalnego sposobu ich przygotowania, który zabezpiecza przed rozwojem bakterii. O ile dania warzywne i mięsne poddawane są sterylizacji w wysokim ciśnieniu, o tyle deserki dziecięce ogrzewane są do temperatury między 60 a 95 stopni, ponieważ wykazują się niższym pH. Co więcej, proces przygotowywania przetworów z warzyw i owoców jest lepiej kontrolowany niż miałoby to miejsce przy ich samodzielnym wykonywaniu w domu. Na całym etapie produkcji sprawdzana jest ich zawartość witamin, składników mineralnych oraz kalorii. Dzięki temu każdy rodzic, który sięga po deserek dla dziecka może mieć pewność, że dostarcza mu zdrowy i pożywny posiłek.

Przeczytaj także