czwartek, 8 czerwcaNews That Matters
Shadow

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Mleko modyfikowane wpisało się już na stałe w dietę niemal każdego niemowlęcia. Trudno już sobie wyobrazić prawidłowe żywienie niemowlęcia bez mleka modyfikowanego, tym bardziej, że coraz więcej mam nie karmi już swojego dziecka piersią. Jednak na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów występujących jako mleko modyfikowane. Które z nich wybrać?

Dostępnych jest kilka preparatów. Istnieją preparaty zwykłe, wzbogacone w różnego rodzaju probiotyki, a także mieszanki dla dzieci z tendencją do ulewania. Są mleka hipoalergiczne, przeznaczone dla dzieci genetycznie obciążonych ryzykiem wystąpienia alergii. Przed wyborem odpowiedniego leku warto zapytać się o radę lekarza pediatrę, który opiekuje się Twoim maluchem. Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje mleka modyfikowanego są dostępne bez recepty, np. Enfamil czy Bebilon.

Na czym polega modyfikacja mleka?

Mleko modyfikuje się na różne sposoby, ale cel jest jeden – ma ono być ostatecznie maksymalnie podobne w składzie do składu pokarmu kobiecego. Producenci zmniejszają ilość białka, dodając najczęściej przy tym odpowiednią dla maluszka ilość tłuszczów nienasyconych, dbając o proporcje. Dodaje się również cholesterol oraz węglowodany. Zmienia się także proporce soli mineralnych, wapnia i fosforu. Wreszcie dodaje się witaminy znajdujące się w pokarmie naturalnym: A, C, D, E.

Różne rodzaje mleka.

Mieszanki początkowe przeznaczone są dla dzieci w pierwszych tygodniach ich życia, bez skłonności do alergii i ulewania. Są oznaczone cyfrą 1. Na rynku dostępne są np. Bebiko 1, NAN 1, Hipp 1, czy też Humana 1.

Mieszanki dla dzieci z tendencją do ulewania – oznaczone są symbolem AR, na rynku dostępne są m.in. Enfamil AR oraz NAN AR. Poza witaminami zawierają również substancje zawierające mleko w żołądku (np. skrobia ziemniaczana).

Mleka wzbogacone w probiotyki i prebiotyki. Są przeznaczone dla dzieci o słabej odporności. Probiotyki to bakterie przebywające w jelitach i zapobiegające np. biegunkom. Zawiera je m.in. mleko NAN Bifi dus. Prebiotyki natomiast to cukry potrzebne do rozwoju probiotyków (znajdziemy je m.in. w preparatach takich jak Bebiko 1).

Mieszanki wzbogacone w kwasy tłuszczowe LCPUFA – zawierają składniki odpowiedzialne za budowę mózgu. Wspomagają rozwój zdolności poznawczych i poprawiają wzrok. Znajdziesz je m.in. w takich preparatach jak Enfamil Premium 1, Alprem, Bebilon Neonatal.

Mieszanki hipoalergiczne dla zdrowych dzieci, obciążonych genetycznie alergią. Są to np. Bebiko 1 HA czy Bebilon 1 HA.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *