piątek, 29 marcaNews That Matters
Shadow

Zdrowa dieta dla każdego maluszka

Odpowiednie żywienie małych dzieci, jest nawet ważniejsze, niż odżywianie osób dorosłych. Dlaczego? Bo młody, jeszcze wzrastający organizm potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, by owe procesy mogły zachodzić niezaburzone. Warto pamiętać, że dając dzieciom zdrowe, wysokiej jakości pożywienie kształtujemy ich nawyki i preferencje żywieniowe, a także zapewniamy lepszy start w życie wraz ze zbudowanym, wysokim potencjałem zdrowotnym.

Z uwagi na fakt, że dzieci jeszcze nie potrafią wybrać, co jest dla nich najodpowiedniejsze,  a także kierują się zaprogramowanym im genetycznie dążeniem do smaku słodkiego, to rodzice powinni stanowić główne centrum dowodzenia ich odżywianiem w domu. Aby jak najlepiej spełnić ten obowiązek, powinni oni bazować na modelu diety zbilansowanej, która to zapewnia dostarczenie zarówno makro- jak i mikroskładników na odpowiednich, zgodnych z zaleceniami poziomach.

Jak prawidłowo skomponować zdrową dietę dziecka?

Każda dieta przeznaczona dla dziecka powinna bazować na zasadach zdrowego żywienia. Piramida żywieniowa zaprojektowana przez ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie świetnie obrazuje, w jaki sposób powinno się komponować zdrową dietę dla swojej pociechy, a także jaka powinna być w niej porcja poszczególnych składników. Warto więc kierować się kilkoma prostymi zasadami, by jadłospis dziecka zawierał wszystkie niezbędne składniki:

  • Dieta malucha powinna zawierać produkty ze wszystkich poziomów uwzględnionych w piramidzie
  • Podstawą energii diety powinny być produkty zawierające węglowodany złożone (kasze, makarony pełnoziarniste, razowe, pełnoziarniste pieczywo, ryż brązowy)
  • Dziecko powinno spożywać codziennie 5 porcji warzyw i 2 porcje owoców, zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej
  • W codziennym jadłospisie należy uwzględnić 3-4 porcje chudego mleka i naturalnych produktów mlecznych, najlepiej do 2% zawartości tłuszczu
  • Rodzic powinien ograniczyć, a nawet wyeliminować przetworzoną żywność z menu dziecka. Zawiera on dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów tłuszczowych typu trans , a także soli. W zamian, żywność ta pozbawiona jest błonnika i cennych witamin i minerałów dla rozwoju dziecka.
  • Dziecko powinno codziennie mieć możliwość ruchu. Zajęcia fizyczne w szkole lub po szkole są dobrym pomysłem zarówno na wypoczynek, jak i odpowiednią stymulację pociechy.
  • Należy edukować dziecko (dostosowując poziom treści do rozwoju pociechy) o prawidłowych technikach przygotowywania posiłków, jakim jest gotowanie, pieczenie, duszenie bez obsmażania, czy gotowanie, zarówno w wodzie, jak i na parze.
  • Warto pamiętać, że wszystkie powyższe założenia teoretyczne, jeśli nie będą miały przełożenia praktycznego obowiązującego zarówno dziecko, jak i rodziców, nie zostaną wdrożone i zaakceptowane przez malucha. Dlatego też, aby prawidłowo wyedukować dziecko z zakresu zdrowego odżywiania i troski o własne zdrowie, rodzice również powinni brać czynny udział i w praktyce pokazywać potwierdzenie swoich nauk.

Zdrowa i zbilansowana dieta dziecka zadba o pełny, niezaburzony rozwój wszystkich jego układów. Poza tym dzięki prawidłowo skomponowanemu menu, nasze dziecko będzie pełne energii i chęci do nauki, zabawy i pokonywania trudności. Warto pamiętać, aby rodzice w swoich postanowieniach konsekwentnie realizowali wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dla ugruntowania wiedzy malucha w tym aspekcie, rodzice również powinni przestrzegać głoszonych przez siebie prawd, aby uniknąć uczucia dysonansu u swej pociechy. Postępowanie takie na pewno wyjdzie na zdrowie całej rodzinie.

Dietmap – sprawdź jak program dietetyczny może ułatwić stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *