piątek, 19 kwietniaNews That Matters
Shadow

Ze smokiem czy bez – pierwsze próby uspokojenia malucha

Sprawa wychowywania dziecka ze smoczkiem lub bez zawsze prowadzi do wielu sprzeczności. Pośród wielu różnych opinii trudno jest dostrzec prawdziwe wady i zalety dawania dziecku smoczka. Prawdą bez wątpienia jest, że maluch po otrzymaniu smoczka ssie go bardzo intensywnie i automatycznie się uspokaja. Jednak jak to wpływa na jego rozwój, a szczególnie na ząbki, które już za niedługo będą mu się wyrzynały?

Gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko, przed rodzicami pojawia się wiele różnych trudnych kwestii do rozwiązania. Jedną z nich jest właśnie używanie smoka do uspokojenia dziecka. Ciężko jest się zasugerować radami innych rodziców, ponieważ często są one ze sobą sprzeczne. Jak więc podjąć najlepszą dla naszego malucha decyzję?

Naturalną rzeczą jest u noworodka odruch ssania. Gdy włożysz mu do buzi pierś, smoczek czy palec, zacznie ssać. Odruch ssania u dziecka jest bardzo silny: noworodek najchętniej przez cały czas chciałby ssać twoją pierś. Dlatego podczas karmienia zwróć uwagę czy faktycznie je czy tylko się bawi.

Zalety smoczka

Odruch ssania u noworodka jest bardzo silny. Część dzieci zadowala się ssaniem jedynie podczas jedzenia, są jednak takie, którym to nie wystarcza i w jakiś sposób trzeba malucha zadowolić. Smoczek jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Problemem jest jednak to, że dziecko bardzo szybko może przyzwyczaić się do tego, że może ssać smoczek w każdym momencie swojego dnia i nocy, co może poskutkować tym, że uzależni się od smoczka i bez niego nie będziecie się mogli nigdzie ruszyć. To bardzo utrudnia życie. Dlatego nie można mu dawać smoczka ciągle. Dobrze jest jednak dać dziecku smoczek podczas zasypiania. Chroni to dziecko przed śmiercią łóżeczkową.

Wady smoczka

Smoczek może powodować zapalenie ucha środkowego. Niewiadomo dlaczego tak się dzieje, ale zaobserwowano, że dzieci, które w wieku 6 miesięcy przestały ssać smoczki, o jedną trzecią rzadziej chorowały na infekcje ucha środkowego niż dzieci używające smoczki. Zbyt wczesne wprowadzenie smoczka może doprowadzić do sytuacji, gdy noworodek będzie mylił ssanie smoczka z ssaniem piersi matki, a obie te czynności wymagają zastosowania innych technik ssania. Specjaliści zalecają, aby poczekać z wprowadzeniem smoczka do czasu, gdy dziecko skończy minimum pierwszy miesiąc życia. Nadmierne ssanie smoczka może prowadzić do nieprawidłowego układania się ust oraz doprowadzić do opóźnienia mowy.

Kiedy można więc dać dziecku smoczek?

Swojemu maluchowi możesz dać smoczek, gdy bez problemu pije już mleko. Warto obserwować czy maluch naprawdę w danym momencie potrzebuje smoczka. Być może zwyczajnie domaga się chwili uwagi i wystarczy gdy go przytulisz lub pogłaszczesz, a on się uspokoi. Płacz służy noworodkowi do komunikacji ze światem. Gdy płacze może oznaczać to różne rzeczy. Być może jest głodne, spragnione lub cos go boli. Smoczek nie jest lekarstwem na wszystko. Gdy jednak widzisz, że bobas uspokaja się wtedy gdy intensywnie ssie swoją rączkę lub kciuka, wtedy należy mu dać smoczek. Pokazuje on, że ma bardzo dużą potrzebę ssania, którą musi zaspokoić. Wkładanie rączek do buzi może doprowadzić do wady zgryzu, dlatego w tym wypadku smoczek jest bardzo pomocny, ma on bardziej anatomiczny kształt przystosowany do ssania.

Bardzo ważną informacją jest fakt, że już u czteromiesięcznego szkraba potrzeba ssania słabnie, w związku z czym znika zasadniczy powód jego podawania. Warto więc zwrócić uwagę w tym czasie czy dziecko nie domaga się smoczka wtedy gdy się nudzi. Czteromiesięczne maleństwo jest bardzo ciekawe świata, więc w tym okresie można go zając na różne sposoby. Nie powinno się go przyzwyczajać do zabawy podczas gdy ssie smoczka. Dlatego albo się bawi, albo ma smoczek w buzi. Jeśli wcześniej zasypiał ze smoczkiem, warto spróbować to zmienić. Zamiast wkładania smoczka do buzi, warto położyć się obok malucha i mówić do niego cicho lub śpiewać kołysanki.

Kilka zasad przy użytkowaniu smoczka

  • Smoczek należy zmieniać przynajmniej raz na 3 miesiące
  • Nie wolno oblizywać smoczka ( w ten sposób możesz zarazić dziecko wirusami i niepotrzebnie narażasz je na chorobę) ani wkładać go do innych napojów by zaznajomić dziecko z różnymi smakami
  • Jeśli przywiążesz smoczek na tasiemce przy ubraniu dziecka, możesz narazić je na uduszenie
  • Należy dbać o to by smoczek zawsze był czysty

Gdy spojrzy się obiektywnie na sprawę stosowania smoczka, możemy zobaczyć, że tak naprawdę jest on ważnym elementem podczas rozwoju dziecka. Ważne jest jednak by nie stosować go jako uspokojacz, ale jako chwilowe zaspokojenie potrzeb malucha, które wraz z upływem kolejnych miesięcy warto zamienić na inne czynności, pomagające w rozwoju dziecka. Tylko od nas, rodziców, zależy czy smoczek będzie przez naszego malca stosowany dobrze i nie będzie źle wpływał na rozwój czy źle i będziemy musieli zmierzyć się z ciężki procesem odzwyczajania dziecka od smoczka.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *