piątek, 29 marcaNews That Matters
Shadow

Problem z atopowym zapaleniem skóry

Atopowe zapalenie skóry uważa się za jedną z chorób cywilizacyjnych, ponieważ w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost w ilości osób dotkniętych AZS i co ciekawe, choroba atakuje już nie tylko dzieci, ale coraz częściej zdarza się wśród dorosłych.

Jeszcze na początku XX wieku zaledwie 1% ludności cierpiał z powodu AZS, obecnie już nawet 1/3 populacji ma objawy charakterystyczne dla tej dolegliwości i wszystko wskazuje na to, że raczej będzie następował kolejny wzrost niż spadek ilości zachorowań. Warto zauważyć, że choroba jest diagnozowana przede wszystkim w krajach wysoko rozwiniętych.

Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z odmian alergii i polega na niewłaściwej odpowiedzi układu immunologicznego na niewielkie dawki antygenów. Chodzi o to, że białe krwinki produkują zbyt duże ilości przeciwciał IgE, które mają za zadanie walkę z alergenami.

Konsekwencją jest wytwarzanie przez komórki tuczne histaminy, która wywołuje wszelkie reakcje zapalne w organizmie.

Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy?

50% przypadków dotyczy niemowląt od trzeciego do szóstego miesiąca życia. Po pierwszym roku życia ryzyko zachorowania znacznie spada. Od szóstego do dwudziestego roku życia ma miejsce około 10% przypadków nowych zachorowań. Później to już jedynie sporadyczne przypadki, ale jednak widać ich powolny wzrost. W okresie dojrzewania oraz u osób dorosłych problem AZS dotyczy głównie kobiet.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Pierwszym symptomem AZS jest z reguły nadmierna suchość skóry oraz jej zaczerwienienie. Pojawia się również niezwykle uciążliwe swędzenie, a także powtarzające się zakażenia bakteryjne. Zmiany skórne najczęściej bywają zlokalizowane na twarzy i w zgięciach łokciowych oraz kolanowych. W okresie niemowlęcym występują również charakterystyczne grudki, rumień pokryty pęcherzykami, niekiedy o charakterze sączącym, który sprzyja wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. U połowy dzieci owe zmiany skórne zanikają do trzeciego roku życia, ale trzeba mieć świadomość, że takie dziecko ma większą skłonność do pojawienia się innych rodzajów alergii. Zresztą, osoby cierpiące z powodu AZS miewają równocześnie alergiczne spojenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa lub astmę oskrzelową.

Jak sobie radzić z AZS?

Poza rygorystycznie przestrzeganymi zaleceniami dotyczącymi higieny, należy zadbać o dobre nawilżenie skóry. Na pewno nie pomoże długa kąpiel, ponieważ woda, paradoksalnie, jeszcze bardziej wysusza skórę.

Warto sięgać po specyfiki przeznaczone dla takiej skóry, jak krem na atopowe zapalenie skóry z ektoiną, czyli cząsteczką z ekstremofilów mającą działanie ochronne i nawilżające.

Krem na AZS nie tylko łagodzi nieznośny świąd, ale również wyraźnie niweluje rumień, a także regeneruje uszkodzoną przez zakażenia bakteryjne skórę. Ponadto działa zapobiegawczo, ponieważ zmniejsza ryzyko powstania nowych uszkodzeń naskórka. W związku z tym, że nie ma w swoim składzie żadnych substancji zapachowych czy środków konserwujących, to jest preparatem bardzo bezpiecznym dla tak nadwrażliwej skóry.

 

Zainteresował Cię temat AZS? Po więcej informacji na ten temat zapraszamy na langsteiner.eu

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *