piątek, 29 marcaNews That Matters
Shadow

W 24 tygodniu ciąży warto wykonać test tolerancji glukozy. Sprawdź, dlaczego badanie to jest ważne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka

24 tydzień ciąży to moment, w którym należy przeprowadzić kilka badań. Jednym z najważniejszych na tym etapie jest test tolerancji glukozy pozwalający stwierdzić lub wykluczyć wystąpienie cukrzycy ciążowej. Dowiedz się, dlaczego nie można tego bagatelizować.

Cukrzyca ciążowa jest podstępną chorobą, która nie może być lekceważona, ponieważ wpływa niekorzystnie nie tylko na matkę, ale również na organizm dziecka.

Test tolerancji glukozy – na czym to polega?

Test tolerancji glukozy (zwany również jako krzywa cukrowa lub test obciążenia glukozą) to badanie, któremu musi poddać się każda ciężarna kobieta. Wykonywane jest nie wcześniej niż w 24 tygodniu ciąży oraz nie później niż 28 tygodniu ciąży. Badanie pozwala określić tolerancję organizmu na glukozę, stwierdzając cukrzycę ciążową lub ją wykluczając.

Badanie wykonuje się w przychodni pobierając krew żylną. Pierwszy etap testu polega na pomiarze stężenia glukozy we krwi na czczo. Następnie ciężarna w ciągu około 5 minut musi wypić roztwór glukozy – najczęściej jest to 75 g. Kolejny etap to pierwszy pomiar stężenia glukozy we krwi po upływie 1 godziny od wypicia roztworu. W celu oceny stężenia cukru pobierana jest krew żylna. Po upływie kolejnej godziny krew pobierana jest ponownie.

Bardzo ważne jest to, by w trakcie trwania badania nie forsować organizmu – nawet powolnym spacerowaniem po korytarzu. Nie chodzi tylko o to, że nagły zastrzyk cukru może być przyczyną zasłabnięcia – ruch może zaburzać wiarygodność wyniku.

Test tolerancji glukozy należy wykonać w terminie

24 tydzień ciąży to dobry moment, by wykonać test tolerancji glukozy. Jest to badanie bardzo ważne zarówno z punktu widzenia zdrowia matki, jak i rozwijającego się w jej łonie dziecka.

Niezdiagnozowana i źle leczona cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko makrosomii płodu, a więc urodzenia noworodka ze zbyt dużą masą ciała w stosunku do wieku ciążowego. To z kolei może utrudniać poród siłami natury, zwiększając zagrożenie dla matki.

Zbagatelizowanie testu tolerancji glukozy może wiązać się również z niewykryciem zagrożenia, czyli większym prawdopodobieństwem wystąpienia nadwagi lub otyłości u dzieci w wieku szkolnym i późniejszym. Ponadto zwiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz nietolerancji glukozy.

Jeśli test tolerancji glukozy wskaże na cukrzycę ciążową

W przypadku, gdy wyniki testu tolerancji glukozy wskazują na cukrzycę ciążową, kobieta powinna jak najszybciej skonsultować się z diabetologiem. Istotą leczenia tego schorzenia jest odpowiednio skomponowana dieta oraz monitorowanie poposiłkowego stężenia glukozy we krwi. Jeżeli modyfikacje żywieniowe będą wystarczające do zachowania prawidłowego poziomu cukru, wówczas kobieta ciężarna będzie musiała do dnia porodu postępować zgodnie ze wskazaniami indywidualnej diety. Jeżeli natomiast zmiana sposobu żywienia nie przyniesie widocznej poprawy, wówczas koniecznością bywa włączenie insuliny.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *