piątek, 19 kwietniaNews That Matters
Shadow

6 zasad perfekcyjnego formowania tekstu

W wirtualnej przestrzeni jest wielu zadowolonych z siebie pisarzy, którzy są w stanie przysiąc, że nie istnieje przepis na idealną formę bloga czy artykułu. Być może dlatego, że nigdy go nie poznali?

Hmm… pomyśl w ten sposób: ci ludzie też nigdy w życiu nie widzieli na własne oczy miliona złotych, a jednak on istnieje.

Przepis na perfekcyjny blog czy artykuł za każdym razem istnieje i nie potrzeba geniusza, aby dojść do tego wniosku. Prawdę mówiąc, jestem gotowa założyć się, że podążanie za poniższymi 6 wskazówkami daje na to bardzo duże szanse.

Wkrótce, ktoś troszeczkę mądrzejszy ode mnie weźmie te 6 wskazówek, coś odejmie, coś doda, trochę przeformułuje, pozmienia i to od jego nazwiska będzie brał nazwę przepis na idealny artykuł. Mam tylko nadzieję, że będzie to ładna nazwa.

6 kroków do perfekcji

Nasza droga do perfekcji musi rozpocząć się od pomysłu i formatu. Spójrzmy prawdzie w oczy – można mieć piękny format od stóp do głów, ale jeżeli pomysł jest zły, to nikt nawet nie zobaczy geniuszu formatu, ponieważ go nie przeczyta. Dlatego nasz tekst powinien rozpoczynać się od krótkich, ciętych akapitów dla możliwości szybkiego stwierdzenia, czy mamy ochotę czytać dalej.

  1. Nie komplikuj

Jeżeli potrafisz pisać krótko, treściwe i na temat, bez zbędnych rozwleczeń, do tego jesteś bystry i potrafisz ubrać swoje spostrzeżenia w barwne zdania, z ciętymi uwagami, do tego współczesna polszczyzna nie jest dla Ciebie żadnym wyzwaniem, to pierwszy punkt masz z głowy. Tylko pamiętaj: nie komplikuj, a wszystko będzie w porządku.

  1. Zobaczyć, to uwierzyć

Zdjęcia, które są ważne dla zadanego tematu, które są jednocześnie przejrzyste i jasne do zrozumienia są esencją idealnego artykułu. Osobiście nie jestem wielką fanką filmów video w artykułach, ale jeśli to jest coś, to do Ciebie przemawia, to nie wahaj się tego używać w swoich tekstach. Jednakże, proszę trzymaj się tematu i nie dodawaj filmików o kucharzeniu, gdy piszesz o poprawnej higienie swoich paznokci; to działa jak kamień, który uwiera w bucie, a tego nikt nie lubi.

  1. Pochylenie oraz pogrubienie do jeszcze lepszego wyrażenia myśli

Nie bój się korzystać z pogrubienia i pochylenia, aby wyrazić swój punkt widzenia. Jeśli Twój temat jest skomplikowany i można pogubić się w trakcie podążania za Twoją myślą, to właśnie pochylenie i pogrubienie pomogą w zrozumieniu tego, co masz do przekazania i pozwolą uniknąć nieporozumień. Zwracają też uwagę na najważniejsze zagadnienia, które poruszasz i ułatwiają zapamiętanie kluczowych kwestii. Możesz również posługiwać się podkreśleniem, o ile jesteś na tyle odważny.

  1. Co za ciasno, to niezdrowo

Za dużo kwestii naraz? To nie szkoła, tu nie liczba słów na jednej stronie gra rolę, nie masz ograniczonego miejsca jak na egzaminie. Postaraj się zadbać o komfort czytających – dodaj podtytuły, podziel tekst tematycznie w ten sposób, aby akapity odnosiły się do konkretnych kwestii, nie pisz wszystkiego w jednym ciągu. Zadbaj również, o ile to możliwe, aby jeden akapit wynikał z drugiego, aby kwestie pomiędzy nimi prowadziły do ciągu logicznego i pozwalały czytelnikowi na poczucie, że tekst jest jasny i spójny.

  1. Unikaj tego, co bezużyteczne

Jedyny moment, w którym będziesz mógł sobie pozwolić na wszelkie bzdurne, swobodne dywagacje na dowolny temat, będzie wtedy, gdy już będziesz na tyle sławnym pisarzem, że wszyscy będą spijać słowa z Twoich ust i każdy będzie tylko czekał każde słówko, które wyjdzie spod Twojej klawiatury, bo każdego w tym czasie już przekonałeś, że cokolwiek nie napiszesz, jest genialne. To, czy jesteś idiotą czy nie, jest w tym momencie już kwestią drugorzędną i nie ma ona specjalnego znaczenia, bo będziesz mieć już na tyle wyrobioną opinię, że wszelkie Twoje kontemplacje na temat życia będą się wiązały z bezmyślnym zachwytem. Do tego czasu – wszelkim dywagacjom mówimy stanowcze NIE.

  1. Lista zasad

Wszyscy kochają dobre listy. Czytelnicy lecą do list jak ćmy do ognia, z tą różnicą, że nie tracą od tego skrzydeł i przez to nie leżą później przez pół godziny na podłodze, zanim dorwie ich kot.

Dobra lista nagłówków to takie atuty, jak:

  • Przykuwanie zainteresowania czytelnika
  • Dawanie więcej, niż jednej odpowiedzi na konkretne pytanie
  • Obiecanie szczegółowego wyjaśnienia
  • Pozwalanie artykułowi na otrzymanie profesjonalnego i zorganizowanego wyglądu
  • Pomaganie spełnić wymagania co do ilości słów (ale to nasza tajemnica)
  • Inspiracja do kolejnych tekstów dla pisarza

Wyszczególniona lub przynajmniej ponumerowana lista to najlepszy sposób na przykucie uwagi czytelnika, jak i później jej utrzymanie.

Jeśli pochwyciliśmy  materiał, którego nie da się streścić w kilku zdaniach – co czasami jest niestety nieuniknione – postaraj się sformatować tekst za pomocą listy, co pomoże utrzymać zainteresowanie czytelnika.

Przyjacielska przypominajka

Te 6 punktów służy tylko pomocą przy formatowaniu treści. Posługując się nimi, zakładam, że jako pisarz tworzysz już oryginalne, interesujące teksty bez długich akapitów czy rozwlekłych opisów. Zostaw to sobie na powieść. Idealny artykuł lub blog jest ciekawy dzięki poruszonemu tematowi i to w gestii pisarza jest uczynić temat interesującym.

Dobry format tekstu zatem to tylko połowa sukcesu idealnego artykułu. Najważniejsze jest, abyś potrafił zainteresować czytelnika tym, co Ciebie samego poruszyło, Twoja umiejętność do przyciągnięcia ludzi do Twojego tematu, zdolność do poprowadzenia ludzi przez swój tekst na tyle umiejętnie, aby zauważyli to, co jest dla Ciebie ważne.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *