Jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach, istnieje sporo pomysłów na stworzenie biznesu. Jednak czy któraś z Was zastanawiała się kiedyś jakby to było prowadzić agencję detektywistyczną? Być może siedzisz przez wiele godzin za biurkiem przytłoczona papierami i pochłaniają Cię nudne sprawy. Wykonujesz tak naprawdę coś, co nie daje rozwoju. A przecież warto łączyć jakąś pasję z interesującą branżą.
Już w dzieciństwie marzeniem niejednej osoby było to, aby zostać detektywem. A własna agencja, która mogłaby tropić zdradzających i nieuczciwych mężów? Brzmi kusząco.
Prywatny detektyw.
Zastanawiasz się pewnie czy zawód prywatnego detektywa jest w ogóle opłacalny i jakie cechy powinna posiadać osoba, która chce ubiegać się o to stanowisko. Wróć pamięcią do czasów dzieciństwa i przypomnij sobie zabawy w złodziei oraz policjantów, pościgi i akcje. Jeżeli było to kiedyś Twoim marzeniem, to czas pokazał, iż niestety nie realizujesz ich. Powody przez które tak się stało mogłby być różne. Ale nie musisz tkwić w tym, co robisz obecnie, do końca życia. Fantazje życiowe trzeba spełniać. Tym bardziej, jeśli można je łączyć z pracą.
Prywatny detektyw musi posiadać wiedzę niezbędną, a także silny charakter. Powinien odznaczać się inteligencją, sprytem, spostrzegawczością. Dodatkowym atutem z całą pewnością będzie logiczne myślenie, umiejętność wtapiania się w tłum, gra aktorska i odwaga. Osobie na tym stanowisku nie powinno zabraknąć predyspozycji co do łączenia faktów, dedukcji, umiejętności prowadzenie rozmów z ludźmi oraz radzenia sobie w trudnych i konfliktowych sytuacjach. Niewątpliwie cechą pozytywną okażą się także umiejętności fizyczne, bo szybkość jest istotna w tym zawodzie, jak i również znajomość samoobrony czy sztuk walki.
Jak założyć biznes detektywistyczny?
Należy zapamiętać, że jeżeli chcesz prowadzić firmę detektywistyczną, nie jest potrzebna licencja prywatnego detektywa. Zakładają działalność tego typu musimy mieć na uwadze, żeby zatrudnić profesjonalistę (licencjonowanego detektywa), który może pełnić rolę naszego pełnomocnika. Drugą sprawą jest uzyskanie zezwolenia w zakresie usług detektywistycznych, która stanowi działalność regulowaną i tym samym wymaga wpisu do rejestru działalności detektywistycznej. Bardzo istotne jest także podpisanie umowy z ubezpieczycielem.
Ile wynosi koszt założenia firmy tego typu?
Szacuje się, iż wydatki wahają się w granicach 20 – 30 tyś. Większość z nich wiąże się z założeniem działalności oraz pozyskaniem licencji i wynajęciem biura. Następne koszta to kupno samochodu i zaopatrzenie się w sprzęt typu: kamera, komputer, profesjonalna lustrzanka, sejf do przechowywania dokumentów i materiałów dowodowych.
Ponad to przydatne okaże się utworzenie odpowiedniej strony internetowej oraz podjęcie pierwszych działań związanych z marketingiem, które to pomogą zapewnić pozyskanie pierwszych klentów.
Detektyw podejmuje pracę w oparciu o praktycznie każdą dziedzinę życia. Nie występują tutaj żadne ograniczenia. Potrzeba tylko niezbędnej wiedzy, zaangażowania, gotowości do podejmowania ryzyka, rozwoju osobistego. Z tego powodu właśnie pieniądze muszą być adekwatne do pracy, jaką wykonujemy. I tak też jest. Zawód ten nie jest związany z nudą i monotonią. Wiąże się natomiast z dynamiką i pochłania bez reszty. Korzyści materialne są spore, więc można zapewnić sobie komfortowe życie.
Może z tego właśnie powodu warto sięgnąć po coś więcej niż tylko nudne siedzenia za biurkiem? Zacznij się realizować i rób rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Jeżeli Twoim wymarzonym zawodem nie jest branża detektywistyczna, to zajmij się czymś innym. Zacznij w końcu dążyć do spełniania swoich marzeń.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą DELTA – Prywatny Detektyw Żywiec