piątek, 26 kwietniaNews That Matters
Shadow

Marketing nie jest wymagający… Potrzeba jedynie 15 minut dziennie!

Marketing nie jest wymagający, on wymaga jedynie dobrego planu i organizacji. Mając w zanadrzu sprecyzowany cel i określony plan działania łatwiej jest osiągnąć sukces. Pojęcie marketingu oraz jego przymioty stanowią stały element gry rynkowej Marketing nie jest wymagający, on wymaga jedynie dobrego planu i organizacji.

Mając w zanadrzu sprecyzowany cel i określony plan działania łatwiej jest osiągnąć sukces.

Pojęcie marketingu oraz jego przymioty stanowią stały element gry rynkowej w odniesieniu do współczesnej gospodarki. Ponadto należy zaznaczyć, że marketing przyczynia się do budowaniu wizerunku firmy dając mu narzędzia, które bezpośrednio wpływają na uzyskanie stabilnej pozycji rynkowej i przewagi konkurencyjnej, tym samym nie może być postrzegany jako element przejściowy procesu zarządzania. Dzięki spełnianiu przez marketing funkcji integrującej i koordynującej funkcjonowanie wszystkich obszarów firmy, organizacja w sposób efektywny jest w stanie dopasować swoje usługi do potrzeb rynku.

Ponadto stosowanie zarządzania marketingowego przyczynia się do właściwego ukierunkowania działalności organizacji, dążąc do zaspokojenia oczekiwań i preferencji grupy klientów w konsekwencji budując stabilną pozycję w otoczeniu jak również zyskując korzystny wizerunek. Współcześnie  niejednokrotnie napotyka się firmy, które bez entuzjazmu przyjmują marketing traktując jego istotę jako dodatkowe wydatki. Taka postawa związana jest z brakiem świadomości o efektywności kreowania i wprowadzania działań o charakterze marketingowych. Większość przedsiębiorstw liczy na cel pomijając potrzeby i oczekiwania konsumentów, a więc wykluczając czynnik, który pozwala na osiągnięcie stabilności marki. Wprowadzanie podstaw marketingu powinno odbywać się etapami uwzględniając zarówno elementy współtowarzyszące oraz określając rezultaty proponowanych działań.

Od czego zacząć by oszczędzić czas?

Istotnym elementem, który pozwoli nam zaoszczędzić czas jest precyzyjnie przygotowany plan. Zanim jednak zostanie on stworzony trzeba ruszyć wodze fantazji i popracować nad obrazem naszego dzieła. Niezbędna ku temu będzie „burza mózgów”.

Ta metoda jest niezmiernie skuteczna, bowiem procesy myślowe pozwalają tworzyć szereg potencjalnych rozwiązań, z pośród których drogą eliminacji wybiera się najlepszy pomysł. Burza mózgów uznawana jest w świecie psychologii i pedagogiki za jedną z bardziej skutecznych metod pracy grupowej. Mawia się, że ile osób tyle pomysłów. Warto więc słuchać tego co mają do powiedzenia inni.

Burza mózgów stanowi metodę, którą z powodzeniem można zastosować w większości sytuacji. Angażuje się do niej wszystkich uczestników, każdemu dając możliwość nieskrępowanej wypowiedzi. Burzę mózgów stosuje się łatwo, a jej przygotowanie nie wymaga długiego czasu. Do jej stosowania nie potrzeba specjalnych pomocy. Jej niewątpliwą zaletą jest pobudzenie wszystkich członków do twórczego myślenia. Burza mózgów pozwala na rozwinięcie wśród uczestników umiejętności słuchania, a jednocześnie powstrzymywania się od krytyki cudzych wypowiedzi.

Skup się na jednej aktywności…

Skupienie to chyba najlepsze określenie do tego jak powinno podchodzić się do kwestii marketingu. Im bardziej zależy nam na osiągnięciu celu tym więcej pracy i skupienia wymaga od nas założony plan. Warto początkowo skupić się na rozwinięciu jednego aspektu, jednej aktywności. Im więcej weźmiemy sobie na początek na barki tym trudniej będzie nam doprowadzić każdą z rozpoczętych spraw do końca. Pamiętajmy, że nasz sukces zależy wyłącznie od nas i to my kreujemy swój świat. Wkład pracy i zaangażowanie przyniosą z czasem obiecaną nagrodę 🙂

Ważne tylko by precyzyjnie określić każdy punkt, na którym nam zależy. Jest to powtarzane jak mantra, ale marketing złożony jest z poszczególnych elementów, które trzeba opanować. Do realizacji każdego punktu należy dobrać racjonalny czas, zarówno na etap przygotowania jak i wykonania. Później stosownym jest wykonanie ewaluacji z przeprowadzonych zadań. Taka droga pozwala dostrzec potencjalne błędu, określić mocne i słabe strony oraz dokonać analizy zysku i strat. Ponadto to doskonały moment na wyciągnięcie wniosków do kolejnego etapu.

Marketing jak nawyk …

Aktywne zarządzenie i sprawowanie kontroli nad realizacją założeń skupia się nad tym, iż wszystkie swoje działania uzależniasz od marketingu. Z czasem staje się to Twoim nawykiem i tak też powinno być bowiem należy skupić wszystkie swoje siły by cieszyć się z nagrody jaka obiecana jest po wejściu na sam szczyt drabiny 🙂 . To jaki będzie efekt naszej pracy zależy wyłącznie od nas i od tego ile wysiłku włożymy w każdy element naszej układanki.

Marketing wciąga… Co rusz znajdujemy nowy pomysł jak udoskonalić nasze działania, co zrobić by funkcjonowało to lepiej, sprawniej, efektywniej. Ciesz się tym co robisz, to zdrowa aktywność dla własnego „ja”. Twoja ambicja i chęć zdrowej rywalizacji jest naturalnym działaniem, a marketing to dobra idea samorozwoju. Niektórzy pytają czy jest niebezpieczna bo uzależnia?

Uważam, że nie … Do wszystkiego należy podejść z dozą dobrego humoru i dystansu, a wówczas zachowamy prawidłowe proporcje pomiędzy tym co dobre, co ważne, a co zbyteczne. Im więcej tygodni, miesięcy i lat będziemy zgłębiać tajniki marketingu tym większą przyjemność będziemy czerpać z tej aktywności. Jest to gałąź, która zmienia się dynamicznie, a jej czynniki uzależniane są np. od sytuacji rynkowej, społecznej, gospodarczej.

Spektrum działań tak jak wielość czynników jest bardzo rozległa. Ważne jest jednak działanie na bieżąco, dowiadywanie się o zmianach i nowinkach, o nowych trendach lub zbytecznych inwestycjach. Wówczas wraz z nabyciem doświadczenia, marketing będzie nie tylko źródłem utrzymania, a przede wszystkim dobrą zabawą przy samorealizacji i pokonywaniu kolejnych ważnych etapów.

Mała rzecz a cieszy …

Chęć pokonywania własnych słabości i udowadnianie sobie bycia najlepszym we własnym fachu leży w naturze człowieka. Naturalne staje się to, że im więcej pracy wkładamy tym większej nagrody oczekujemy. Nie wynika to wcale z naszego próżniactwa czy egoizmu, bo jeśli my nie zadbamy o nasze dobre samopoczucie to inni z pewnością nie zrobią tego za nas.

Jest na to jedna rada … nagradzaj siebie … Nagradzaj za trud i wysiłek jaki wkładasz w swoją codzienność. Wytyczaj sobie cel i ustalaj małą nagrodę za jego osiągnięcie.

Pokonywanie kamieni milowych powinny być nagradzane wyjątkowo. Pamiętaj! To co robisz zależy od Ciebie, a efekty tych działań to Twój sukces. Każdego dnia spotykamy na swojej drodze pewne trudności, a ich pokonanie staje się momentem refleksji. Ważne jest by robić co pewien czas podsumowanie zysków i strat, zarówno tych finansowych jak i emocjonalnych, psychologicznych.

Jak to mówią „co siejesz to zbierasz”. Doprowadź więc do tego by zbierać to na co zasługujesz. Twój wkład pracy mówi najwięcej o Twoim podejściu do tematu marketingu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *