czwartek, 28 marcaNews That Matters
Shadow

Pierwsze dni w przedszkolu – jak sobie z nimi poradzić?

Przed wieloma maluchami pierwszy poważny sprawdzian w życiu. Dni adaptacyjne w przedszkolu, a od września dłuższe rozstania z mamą, babcią czy dotychczasową opiekunką to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jak przetrwać ten okres i ułatwić maluchom przystosowanie się do zmian.

Każda placówka przedszkolna przekazuje rodzicom przyszłych przedszkolaków zalecenia, jak najlepiej przygotować dziecko do pobytu z dala od domu rodzinnego. Nie ma co ukrywać, że forma opieki, wymagania stawiane maluchom w przedszkolu znacznie różnią się od tego, do czego były dotychczas przyzwyczajone. Dotyczy to zwłaszcza umiejętności samodzielnego ubierania się, jedzenia, rozmawiania, zgłaszania potrzeb fizjologicznych. Trzylatek powinien też umieć zająć się sobą przez kilkanaście minut samodzielnie w swobodnej zabawie, wykazywać zainteresowanie rówieśnikami, nowymi zabawkami czy proponowanymi aktywnościami.

Mając więc w kilkumiesięcznej perspektywie wyprawienie dziecka do przedszkola, rodzice powinni w maksymalny sposób ułatwiać mu przyswajanie tych umiejętności, zachęcać dziecko do samodzielności, nie karać i wykazywać cierpliwość dla pierwszych nieudanych prób zjedzenia posiłku czy ubrania się bez pomocy. Warto też zabierać malucha w różne miejsca, by oswajać go z różnym i nowym otoczeniem, a także od czasu do czasu zostawiać z opiekunką, babcią, ciocią, by minimalizować u niego lęk separacyjny, z którym niechybnie będzie musiał się zmierzyć. Takie oswajanie z rozstaniem, z mamą i tatą na kilka godzin uczy dziecko, że rodzice nie znikają na zawsze.

Odpowiednie ubranko

Przedszkolna rewia mody przynajmniej na początku powinna zejść na drugi plan. Maluchy często jeszcze wymagają pomocy przy jedzeniu, ubieraniu się. Ubranie do przedszkola musi być przede wszystkim wygodne i tak dobrane do wieku dziecka, by maksymalnie wspierać pierwsze próby jego samodzielności. Przydadzą się więc ubranka na gumkach w pasie, czy wciągane przez głowę bluzki, których nie trzeba zapinać. Warto pamiętać również o tym, że dziecko będzie przebywało w przedszkolu zdecydowaną większość dnia i nawet najbardziej opiekuńcza ciocia nie jest w stanie poświęcić mu tyle czasu, co dotychczas zajmująca się nim osoba w domu. Kompletując wyprawkę do przedszkola zwróćmy również uwagę na skład materiału. Dzięki bawełnie organicznej mamy pewność, że dziecku będzie w takim ubraniu czuło się komfortowo i miło. Ubranka z bawełny organicznej są miłe w dotyku, przewiewne, oddychają. To również bardzo istotna cecha. Rodzice mają tendencje do zbyt grubego ubierania dzieci. Maluchy są w ciągłym ruchu. Takie przewiewne ubranko sprawi, że nie będzie im zbyt zimno, ani zbyt ciepło. Duży wybór ubrań z bawełny organicznej dla dzieci znajdziemy np. w sklepie internetowym Merinodzieciaki.pl. Znajdziemy tu m.in. wygodne legginsy, bieliznę, skarpetki, bluzeczki, szorty, spódniczki czy sukienki. Odpada w nich problem spoconych, mokrych pleców czy stóp – jedna z najczęstszych przyczyn jesiennych przeziębień u dzieci.

Uśmiechnięta mama

Nauczycielki wychowania przedszkolnego często podkreślają, że trudności adaptacyjne u dzieci to często wynik emocji rodziców. Rozstanie z maluchem jest dla dorosłych równie trudne. Dzieci są znakomitymi obserwatorami i jeśli będą kojarzyły zdenerwowanie, łzy mamy czy taty z wyjazdem do przedszkola, same również odbierać je w ten sposób. Początki nie są łatwe i nierzadko towarzyszą im łzy i głośne protesty. Doświadczenie uczy, że najlepszym sposobem na ukojenie niepokojów malucha jest szybkie pożegnanie i obietnica odbioru po obiedzie czy spaniu. Nie trzeba oczywiście dodawać, że słowo rodzica jest święte i nie należy w tym względzie nadużywać zaufania dziecka. Jeśli decyzja o oddaniu dziecka do przedszkola zapadła, nie rozpaczajmy i nie doszukujmy się w niej negatywów. Takie nastawienie tylko wzmaga stres i płacz dziecka.

Nawet jeśli adaptacja do przedszkola nie będzie przebiegała łatwo, nie należy się poddawać.  Niepokój, kłopoty ze snem, powrót do pieluszki, niechęć do jedzenia, bunt pojawiają się z różnym nasileniem u wielu dzieci. Edukacja przedszkolna jest jednak dzisiaj dla pracujących rodziców dużym wsparciem. Dzieci mają możliwość kształtowania w kontaktach z rówieśnikami empatii, dojrzałości emocjonalnej, socjalizacji, a także nabywania umiejętności niezbędnych w dalszej nauce w szkole. Przedszkole to również czas pierwszych przyjaźni i nieskrępowanej zabawy, a więc okres, który w bardzo pozytywny sposób wpływa na rozwój dziecka.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *