piątek, 29 marcaNews That Matters
Shadow

Pierwsza własna zupka dla malucha, czyli gotujemy, a nie kupujemy

Od niedawna jesteś mamą? Twoja pociecha przysłoniła Ci cały świat. Rozwija się szybko i nawet nie wiesz kiedy mijają miesiące z nią spędzone. Widzisz jak szybko się uczy wielu nowych rzeczy i jak zaskakuje Cię nowymi umiejętnościami każdego dnia. Dlatego bardzo ważne jest żebyś zadbała o odpowiednie żywienie dla swojego malca. Jak dotychczas piło jedynie mleko, tak około 6 miesiąc powinnaś do jego diety powoli wprowadzać inne składniki. Bardzo ważne jest by zrobić to umiejętnie.

Na półkach sklepowych można znaleźć wiele różnych przetworów przystosowanych specjalnie do podawania noworodkom. Pytanie jednak jest czy może jednak warto ugotować na początku dla malucha specjalną zupkę w domu. Posiłki przygotowane w domowym zaciszu są znacznie bardziej zdrowe niż te specjalne przygotowane, które można kupić w sklepie. Trzeba jednak wiedzieć jak umiejętnie gotować malcowi, tak aby nie wywołać u niego bólu brzucha.

Na początek warzywa!

Na początku zupka ma konsystencję papki, która z wyglądu może nie zachęca, ale za to jest niesamowicie potrzebna twojemu maluchowi. Po 6 miesiącu do diety dziecka powinnaś zacząć wprowadzać jedno, dwu składnikowe papki warzywne. Dopiero za miesiąc możesz podać wieloskładnikowa zupkę jarzynową. Warto trzymać się tej zasady, ponieważ łatwiej będzie Ci oswoić maluszka z nowymi smakami i odkryć czy dziecko nie ma większych niemowlęcych dolegliwości, tj.: alergia, nietolerancja pokarmowa, wzdęcia, bóle brzuszka po konkretnych składnikach. W przypadku wystąpienia takich objawów warto pójść wtedy do pediatry i poprosić o radę. Konsystencja pierwszych zupek powinna być płynna, gęsta i gładka (dokładnie zmiksowana lub przetarta przez gęste sito). Do zupki dodawaj oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia lub prawdziwe masło. Dodatek odrobiny tłuszczu ułatwia przyswajanie wartości odżywczych z warzyw i stanowi dodatkowa porcję energii.

Jako pierwszą zupkę najlepiej zaserwować malcowi papkę z marchewki. Marchewki należy ugotować w niesolonej wodzie. Bardzo ważne jest by nie używać na początku żadnych przypraw, ponieważ mogą one dziecku zaszkodzić i powodować niepotrzebne bóle brzucha. Marchewka jest dobrym pomysłem na pierwszą zupkę ponieważ ma intensywny kolor, który na pewno zaciekawi dziecko i powinno chętnie jej spróbować. Ważne by dziecka nie zmuszać na siłę do jedzenia. Lepiej żeby skosztowało tylko kilka łyżeczek niż żeby poprzez wpychanie na siłę zniechęciło się do próbowania nowych rzeczy. Jeśli dziecko stanowczo odmawia zupki, odczekaj i za kilka dni spróbuj znowu. Warto też zaproponować mu papkę z innej jarzyny.

Czas na mięsko

Po około 2 tygodniach od wprowadzenia zupek do jadłospisu, Twojego malca warto wprowadzić do niej mięsko. Do warzywnych papek możesz dodawać ok 10g dziennie surowego mięsa. 10 g to około 2 łyżeczek. Mięsko najlepiej gotować osobno, a dopiero po ugotowaniu warto dodać do zupki oraz wszystko razem zmiksować. Dopiero gdy Twój malec skończy 10 miesięcy możesz podawać mu zupki gotowane na mięsie.

Po 7 miesiącu, co drugi dzień możesz dodać do zupki pół ugotowanego na twardo żółtka a dwa razy w tygodniu zastąpić mięso, rybą. Wybieraj ryby morskie. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem ryby wprowadzaj ostrożnie.

Zanim zabierzemy się do gotowania!

Warto pamiętać o kilku istotnych sprawach zanim zaczniemy gotowanie. By zupy, które przygotujesz były pełnowartościowe, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

  • Wszystkie warzywa należy dokładnie umyć i gotować w wodzie. Nie należy jednak doprowadzać do ich rozgotowania. Wywar z warzyw możesz użyć do tworzenia zupki
  • Nie używaj dodatkowych mieszanek z przyprawami w kostkach, proszku lub płynie
  • Nie dodawaj soli
  • Nie zabielaj zup śmietaną, ani jogurtem naturalnym
  • Nie zagęszczaj zup mąką czy zasmażką

Przepisy

Zupa dyniowa

Składniki:100 g obranej dyni, mały ziemniak, pół marchewki, łyżeczka masła, łyżka kleiku ryżowego
Przygotowanie: Warzywa należy obrać i opłukać. Następnie pokroić na małe kawałki. Potem należy włożyć je do garnuszka i zalać niewielką ilością wody. Gotować aż będą miękkie. Zmiksować. Gdy zupka będzie jeszcze dość ciepła dodaj kleik ryżowy i masło. Wymieszaj i gotowe do podania

od 5-6. Miesiąca

Zupka brokułowa

Składniki: trzy różyczki brokuła, pół ziemniaka, pół marchewki, po kawałku selera, pora i pietruszki, łyżeczka oliwy z oliwek
Przygotowanie: Warzywa obierz, opłucz, pokrój na małe kawałki. Włóż je do garnuszka i zalej wodą, żeby przykryła warzywa. Ugotuj je do miękkości. Zmiksuj. Dodaj oliwę, wymieszaj i podaj dziecku po ostudzeniu do bezpiecznej temperatury.

od 5-6. Miesiąca

Zupka warzywna

Składniki: dwie różyczki kalafiora, mała marchewka, ziemniak, kawałek selera, kawałeczek pora, pół pietruszki, łyżeczka oleju rzepakowego
Przygotowanie: Warzywa obierz, opłucz, pokrój na małe kawałki. W garnuszku zalej je niewielką ilością wody – tylko tyle, by przykryła warzywa. Ugotuj do miękkości. Zmiksuj. Dodaj oliwę z oliwek, wymieszaj i podaj dziecku.

od 5-6. Miesiąca

Zupa pomidorowa z żółtkiem

Składniki: pół pomidora; pół marchewki; ¼ pietruszki; 1 łyżeczka masła (lub oliwa z oliwek); pół żółtka jaja kurzego ugotowanego na twardo
Przygotowanie: Warzywa dokładnie umyjemy. Pomidor należy sparzyć, następnie obrać ze skóry i usunąć pestki. Warzywa i pomidora w wrzucić do wrzącej wody, ugotować. Zmiksować wszystko z dodatkiem wywaru z gotowania, dodać tłuszcz i przetarte żółtko

od 7-8 miesiąca

Zupa ogórkowa z ziemniakami i słonecznikiem

Składniki: mała marchewka, pietruszka z natką, kawałek selera i pora, 1-2 kiszone ogórki, 3 małe ziemniaki.
Przygotowanie: Gotujemy jarzynkę w szklance wody z listkiem laurowym i zielem angielskim. Pod koniec gotowania dodajemy starte na tarce ogórki. Po zagotowaniu dodajemy łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Gotową zupę posypać łyżeczką nasion słonecznika.

Od 12 miesiąca

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *