sobota, 20 kwietniaNews That Matters
Shadow

Etapy ząbkowania u niemowląt – jak pomóc dziecku w uśmierzeniu bólu?

Wyrastanie ząbków to trudny czas dla rodziców i dzieci. Nie ma jednego schematu, który dokładnie określa etapy ząbkowania.

U każdego dziecka ten proces przebiega inaczej. Rodzice na podstawie różnych sygnałów, które daje niemowlę łatwo zauważą kiedy zacznie się ten bolesny czas. Pierwszy mleczny ząb pojawia się w różnym okresie życia maluszka, w zależności od tego, jak karmione jest dziecko, czy jest zdrowe i jak dużo ważyło po urodzeniu. W czasie wyrastania ząbków ważne jest też to, co dziecko je.

Sygnały świadczące o  etapach ząbkowania

Ząbki przeważnie wyżynają się w określonej kolejności. Pierwszy etap ząbkowania może rozpocząć się około szóstego miesiąca życia dziecka, chociaż zdarza się, że rodzice na pierwszy ząbek czekają o wiele dłużej. Wyżynanie pierwszych ząbków łatwo rozpoznać po zachowaniu dziecka. Maluszek bardziej się ślini, gorzej sypia, płacze częściej niż zwykle i zaczyna wkładać paluszki do buzi (od wyżynania ząbków swędzą go dziąsła). Dziecko ma też mniejszy apetyt. Przez ten trudny czas trzeba po prostu przejść, wspierając maluszka na różne sposoby. Poniżej etapy ząbkowania mleczaków:

  • Między piątym a dwunastym miesiącem życia wychodzą dolne i górne jedynki.
  • Okres między szóstym a szesnastym miesiącem to czas, w którym mogą pojawić się dolne i górne dwójki.
  • Czas między dziesiątym a dwudziestym miesiącem życia to moment wyżynania się zębów trzonowych.
  • Czas wyżynania trójek następuje między piętnastym miesiącem, a ukończeniem drugiego roku życia.
  • Po ukończeniu dwudziestego pierwszego miesiąca życia pojawiają się piątki.

Powyższe etapy ząbkowania są dość ogólne. Każde dziecko rozwija się inaczej. Wpływ na wyżynanie ząbków mogą mieć np. uwarunkowania genetyczne. Rodzice powinni mieć powód do niepokoju, jeśli u rocznego maluszka nie pojawi się żaden ząbek. Wtedy warto udać się do lekarza, by poznać możliwą przyczynę problemu.

Jak uśmierzyć ból dziecka na poszczególnych etapach ząbkowania?

Ból związany z wyrastaniem zębów sprawia, że dziecko płacze, nie chce jeść i jest bardzo niespokojne. Poszczególne etapy ząbkowania mogą wymagać od rodziców małych zmian w codziennym menu dziecka. Bolące dziąsła wpływają na niechęć do gryzienia. Gdy więc ból będzie się nasilał warto podawać dziecku pokarmy w postaci papek. Idealnie sprawdzą się kaszki czy przetarte deserki i posiłki warzywne. W ofercie Humana, znajdującej się pod adresem http://humana-baby.pl/produkty/, można znaleźć wiele smacznych i zdrowych produktów, które można podać dziecku w tym trudnym dla niego okresie. Oprócz gotowych posiłków, warto też sięgnąć po różne herbatki, które zadbają o prawidłowy poziom nawodnienia dziecka. Płacz i gorączka towarzyszące wyżynaniu ząbków mogą bowiem negatywnie wpłynąć na poziom wody w organizmie maluszka. Gdy dziecko przechodzi przez różne etapy ząbkowania pomocne mogą okazać się też specjalne chłodzące gryzaczki. Rodzice mogą też masować obolałe dziąsła, a gdy ból będzie bardzo silny, sięgnąć po przeciwbólowe i przeciwzapalne żele. Nie należy tez zapominać o przestrzeganiu higieny jamy ustnej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *