wtorek, 28 listopadaNews That Matters
Shadow

Jakie ćwiczenia wzroku może wykonywać dziecko?

Nauka widzenia u dziecka zaczyna się od rozpoznawania dwuwymiarowego. Najpierw są to obrazki, następnie kształty, później symbole. Po jakimś czasie osiągają większe umiejętności wzrokowe, czyli czytanie, pisanie, rysowanie itp. Stymulacja wzroku oddziałuje na mózg oraz wzmacnia mięśnie oczu.

Trening wzroku wskazany jest, gdy u dzieci występują różnego rodzaju problemy ze wzrokiem. Zdarza się, że pojawia się problem z utrzymaniem wzroku na poruszającym się przedmiocie, a ruchom gałek ocznych towarzyszy drżenie lub gubienie obserwowanego przedmiotu. Jeśli dodatkowo dziecko uskarża się na bóle głowy, pieczenie oczu lub często mruga powiekami, to zdecydowanie należy wprowadzić ćwiczenia wzrokowe. Trening wzroku wskazany jest także, gdy u dziecka wystąpią problemy z uczeniem się, objawiające się wolnym przepisywaniem z tablicy lub niechęcią do czytania.

Kolejnymi objawami zaburzenia widzenia u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wskazującymi, że konieczna jest wizyta u optyka (np. Optyk Siejka w Opolu) są: przekręcanie zeszytu podczas pisania, problemy ze zmieszczeniem pisma ręcznego w liniach, nietypowy sposób trzymania książki (obrócona, nadmiernie zbliżona lub oddalona) i nadmierna koncentracja na patrzenie pod nogi przy schodzeniu ze schodów.

Jednym z ćwiczeń stymulujących proces widzenia jest wodzenie wzrokiem za konkretnym przedmiotem.

Do jego wykonania będzie nam potrzebny jakiś przedmiot, który wywołuje u dziecka zainteresowanie. Może to być maskotka, kolorowy ołówek lub długopis. W ćwiczeniu tym dziecko powinno znajdować się na wprost nas. Głowę powinno trzymać nieruchomo, a oczami wodzić za przesuwającym się przedmiotem. Przedmiot ten przesuwamy w różnych kierunkach, w tempie dostosowanym do dziecka: poziomo, pionowo, po skosie, wykonujemy nim koła i inne figury geometryczne.

Ciekawym ćwiczeniem może być wodzenie wzrokiem za światłem latarki w ciemnym pomieszczeniu. Polega ono na zamknięciu się z dzieckiem w ciemnym pokoju i „rysowaniu” przy pomocy latarki różnych kształtów na ścianie. Dziecko wodzi wzrokiem za światłem latarki i próbuje zgadnąć co rodzic „narysował”, co to za kształt.

Do ćwiczeń wzrokowych dla dzieci zaliczamy również zabawę w znajdowanie różnic. Dziecko otrzymuje jedną parę obrazków i ma za zadanie znaleźć i zaznaczyć długopisem występujące między nimi różnice. Za każdym razem należy powiedzieć dziecku ile jest różnic. Trzeba też stopniować trudność obrazków i zwiększać liczbę różnic w miarę treningu.

Warto także, co jakiś czas, przeprowadzać u dzieci kąpiele świetlne. Pobudzają one znajdujący się w mózgu ośrodek wzroku i wzmacniają siatkówkę. Dziecko musi zamknąć oczy i skierować twarz w stronę słońca lub lampy. Po chwili powinno opuścić głowę, odwrócić ją od źródła światła i wolno otworzyć oczy.

Kolejnym ćwiczeniem, które nasze dziecko może wykonywać jest wzrokowa joga. Dziecko powinno usiąść prosto i patrzeć przed siebie. Nie poruszając głową musi popatrzeć jak najdalej potrafi do góry, potem w dół, na lewo i na prawo oraz po skosach. Następnie powinno zatoczyć oczami kilka kręgów (w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara). Na koniec niech zamknie oczy, rozluźni się i zrobi kilka głębokich, równych wdechów. Później niech otworzy oczy i zamruga kilka razy.

Ćwiczenia te pomogą naszym dzieciom usprawnić wzrok oraz skorygować niektóre wady. Jednak należy pamiętać, że gimnastyka oczu nie zwalnia z wizyt kontrolnych u okulisty (np. Optyk Siejka) i noszenia przepisanych przez niego okularów.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *