Atopowe zapalenie skóry uważa się za jedną z chorób cywilizacyjnych, ponieważ w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost w ilości osób dotkniętych AZS i co ciekawe, choroba atakuje już nie tylko dzieci, ale coraz częściej zdarza się wśród dorosłych.

Jeszcze na początku XX wieku zaledwie 1% ludności cierpiał z powodu AZS, obecnie już nawet 1/3 populacji ma objawy charakterystyczne dla tej dolegliwości i wszystko wskazuje na to, że raczej będzie następował kolejny wzrost niż spadek ilości zachorowań. Warto zauważyć, że choroba jest diagnozowana przede wszystkim w krajach wysoko rozwiniętych.

Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z odmian alergii i polega na niewłaściwej odpowiedzi układu immunologicznego na niewielkie dawki antygenów. Chodzi o to, że białe krwinki produkują zbyt duże ilości przeciwciał IgE, które mają za zadanie walkę z alergenami.

Konsekwencją jest wytwarzanie przez komórki tuczne histaminy, która wywołuje wszelkie reakcje zapalne w organizmie.

Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy?

50% przypadków dotyczy niemowląt od trzeciego do szóstego miesiąca życia. Po pierwszym roku życia ryzyko zachorowania znacznie spada. Od szóstego do dwudziestego roku życia ma miejsce około 10% przypadków nowych zachorowań. Później to już jedynie sporadyczne przypadki, ale jednak widać ich powolny wzrost. W okresie dojrzewania oraz u osób dorosłych problem AZS dotyczy głównie kobiet.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Pierwszym symptomem AZS jest z reguły nadmierna suchość skóry oraz jej zaczerwienienie. Pojawia się również niezwykle uciążliwe swędzenie, a także powtarzające się zakażenia bakteryjne. Zmiany skórne najczęściej bywają zlokalizowane na twarzy i w zgięciach łokciowych oraz kolanowych. W okresie niemowlęcym występują również charakterystyczne grudki, rumień pokryty pęcherzykami, niekiedy o charakterze sączącym, który sprzyja wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. U połowy dzieci owe zmiany skórne zanikają do trzeciego roku życia, ale trzeba mieć świadomość, że takie dziecko ma większą skłonność do pojawienia się innych rodzajów alergii. Zresztą, osoby cierpiące z powodu AZS miewają równocześnie alergiczne spojenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa lub astmę oskrzelową.

Jak sobie radzić z AZS?

Poza rygorystycznie przestrzeganymi zaleceniami dotyczącymi higieny, należy zadbać o dobre nawilżenie skóry. Na pewno nie pomoże długa kąpiel, ponieważ woda, paradoksalnie, jeszcze bardziej wysusza skórę.

Warto sięgać po specyfiki przeznaczone dla takiej skóry, jak krem na atopowe zapalenie skóry z ektoiną, czyli cząsteczką z ekstremofilów mającą działanie ochronne i nawilżające.

Krem na AZS nie tylko łagodzi nieznośny świąd, ale również wyraźnie niweluje rumień, a także regeneruje uszkodzoną przez zakażenia bakteryjne skórę. Ponadto działa zapobiegawczo, ponieważ zmniejsza ryzyko powstania nowych uszkodzeń naskórka. W związku z tym, że nie ma w swoim składzie żadnych substancji zapachowych czy środków konserwujących, to jest preparatem bardzo bezpiecznym dla tak nadwrażliwej skóry.

 

Zainteresował Cię temat AZS? Po więcej informacji na ten temat zapraszamy na langsteiner.eu